Смс – благодійність. Як довго чекати?

Згідно чинного законодавства України «смс-благодійність» можна вважати однією із форм публічного збору коштів. Однак до сьогодні, враховуючи відсутність чіткої норми, яка б врегульовувала питання функціонування такої системи, її реалізація є не те, що обмеженою, а фактично - нереальною.

Проблема тут – одна. Відсутність належної підтримки з боку держави сфери благодійництва та, з іншої сторони, фактична неготовність суспільства до її реалізації.

В чому ж причина такого становища?
Історично ми можемо пригадати ряд випадків збору коштів за допомогою смс- благодійності в Україні. Незважаючи на законодавчі перешкоди, проблеми юридичного зобов’язання забезпечення прозорості та підзвітності дії системи благодійних смс, ключові мобільні оператори України: "Київстар", "МТС", Life:) уже мали спільний досвід збирання благодійних пожертв через дзвінки та СМС-повідомлення. Так, влітку 2008-го року за дорученням Кабінету Міністрів України такий збір було проведено з метою подолання наслідків повені в Західній Україні. Таким шляхом збиралися кошти і на «Лікарню майбутнього». У 2014 році було запроваджено смс-збір коштів і для допомоги українській армії (короткий номер «565»), на що відкликнулися не лише забезпечені громадяни, а й ті, хто й самі потребують підтримки.

Як бачимо, чиновники добре знають про ефективність даного методу. Але його використання явно не ефективне для операторів та неможливе для благодійників. Перші у вищенаведених випадках сплачували у різних співвідношеннях як ПДВ, ПФ чи інші види податків, інші – мали і мають можливість лише часткового отримання благодійних коштів на свої рахунки. Причина цьому – податки. Майже 46% з кожної перерахованої на благодійність гривні – вираховуються. Це:
  • 20% - податок на додану вартість,
  • 18%  - податок на прибуток,
  • 7,5%  - збір до Пенсійного фонду України.
Така ситуація повністю суперечить нормам чинного Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI, ч. 1 ст. 7 якого передбачається, що «публічним збором благодійних пожертв визнається добровільний збір цільової допомоги у формі коштів або майна серед невизначеного кола осіб, зокрема з використанням засобів електронного зв’язку або телекомунікації, для досягнення цілей, визначених цим Законом». А тому, використання таких коштів на оплату податків є абсурдом. Така ситуація критична і на думку зарубіжних колег. Сьогодні не стягується жоден податок за використання благодійного повідомлення ні у США, ні у Канаді, ні у Австралії, ні у будь-яких європейських країнах - Болгарії, Чехії, Франції, Італії, Великобританії та ін. Як наслідок - 100% суми зібраних пожертв, що є виразом об’єднання зусиль мільйонів людей незалежно від їх матеріального становища та можливостей, перераховуються благодійникам.

Такий підхід до розвитку сфери благодійності підтримуємо і ми, команда благодійного фонду «Розвиток Громади». Вважаємо, що законопроекти щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійного голосового та текстового повідомлення, повинні мати вагому підтримку суспільства. Благодійне СМС-повідомлення — один із найважливіших інструментів збирання благодійних пожертв, що потребує якнайшвидшого впровадження. Тут важлива не лише його популярність у світі, тут важлива його відповідність сьогоднішньому становищу та можливостям наших громадян. Пожертвувати таким способом може кожен – а 5-10 грн. у сукупності може врятувати чиєсь життя.

Саме з метою сприяння запуску таких інноваційних технологій, благодійники спільно з фахівцями правової сфери та податкового законодавства EY, а також за консультаційної участі представників мобільних операторів «Київстар», «МТС-Україна» і life:), протягом більше 2-х років займалися вивченням міжнародного досвіду та можливостей впровадження такої благодійної системи на теренах України. Сьогодні розроблено (хоча й не в ідеалі) законодавчі зміни, які завдяки співпраці з народними депутатами з різних фракцій Верховної Ради України викладені у зареєстрованих законопроектах (реєстр. номери 2297-1 та 2440 від 19.03.2015 року) та спрямовані на створення сприятливих умов для впровадження благодійного голосового та текстового повідомлень.

Як зазначається у пояснювальній записці такі зміни розроблено «з метою усунення податкового навантаження  задля запровадження в Україні інноваційного виду публічного збору благодійних пожертв через використання благодійних голосових та текстових повідомлень. Вони вносяться також з метою реформування діючого законодавства для створення сприятливих умов для розвитку благодійництва в Україні шляхом впровадження та звільнення від оподаткування такого виду публічного збору благодійних пожертв, як благодійне замовлення - ініційовані з кінцевого обладнання абонента голосове, текстове повідомлення, набір певного номеру, використання сигналів тонового набору, який зафіксований обладнанням оператора телекомунікацій, з вимогою абонента до оператора телекомунікацій повернути визначену суму коштів у межах  невикористаного авансу (попередньої оплати) у зв’язку з відмовою від передплачених телекомунікаційних послуг оператора та наступне безоплатне перерахування оператором телекомунікацій відповідної суми коштів як благодійної пожертви на користь благодійної організації».

До сьогодні ці Проекти були включені лише до порядку денного сесії Верховної Ради України від 16.06.2015 року. При цьому, вважаємо, що зауваження, надані у Висновку Головного науково-експертного управління, справді мають право на існування. Потрібні уточнення та доповнення їх змісту, зокрема у формуванні суті ст. 7-1 ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації», визначенні нових пропонованих ними понять («благодійне замовлення»). Однак, сьогодні ми твердо підтримуємо позицію необхідності вирішення даного питання. Ми працюємо над можливими пропозиціями щодо його врегулювання. Наша команда підтримує Петицію "За дієву та ефективну модель СМС-благодійності в Україні!", надіслану Арсенію Петровичу Яценюку. Ми закликаємо громаду, підтримати, зокрема і нас, підписавшись під нею як громадяни України за посиланням: http://chn.ge/1fDBe4O. (Текст Петиції: http://ufb.org.ua/aboutus/novini-forumu.htm?id=4305).

Тільки спільними зусиллями ми можемо змінити країну на краще!
Очікуємо Вашої підтримки та допомоги.


Соломія Старосольська,
Голова благодійного фонду «Розвиток Громади»