Е-квиток: реальність чи ілюзія?

 
Сьогодні багато розмов точиться довколо проблеми проїзду в громадському транспорті. Серед львів’ян витує багато думок і методів вирішення цього питання, але більшість львів’ян, схильна вважати, що вирішенням проблеми може стати введення електронного квитка.
 
Визнаємо, більшість опитаних, які схиляються до такої думки – молоді люди, тому для більшого розуміння пропонуємо на прикладі європейських міст, проаналізувати, наскільки практичним та вигідним є електронний квиток:
 
«Звичайно, великою перевагою є електронний квиток, який ми називаємо  -  Навіґо (Navigo), ніж  платити готівкою. Ним я оплачую за користування всіма видами транспорту. Для мене це дуже зручно, адже я поповнюю квиток в режимі он-лайн, використовуючи банківську картку, і економлю свій час», - розповідає Ґійом Мерізон, мешканець Парижу.
 
   

Проїзд в Європі в громадському транспорті - достатньо дорогий. Проте, ціна виправдовує якість: автобуси – великі та комфортабельні. Система оплати диференційована для різних верств населення та в прив’язці до відстані маршруту.
 
«У Парижі за дітей віком до 4 років не оплачують проїзд у транспорті, що стосується школярів від 4 - 10 років та студентів до 26 років, – вони розраховуються за проїзд у повному об’ємі.  
Хоча ті групи, які претендують на соціальну допомогу від
держави, платять за проїзд на загальній підставі, вони отримують компенсацію затрачених коштів за користування транспортом», -  додає парижанин.
 
До прикладу: Ґійому та іншим працівникам франзцузьких компаній пощастило, бо за проїзд 50% від загальної суми за місяць сплачує роботодавець – при цьому він економить 50 €/місяць.
 
У Великобританії всі види громадського транспорту, як і у Франції, - державні, що є великою перевагою. Оскільки, тут дбають про своїх громадян і надають якісні умови.
У Лондоні переважна частина англійців віддає перевагу громадському транспорту, яким можна швидко та з комфортом дістатися у будь-яку частину міста. Електронний квиток (мовою оригіналу Oyster card) тут діє на всі види транспорту. В автобусах ти сплачуєш одну фіксовану суму, незалежно від того, куди ідеш.  Та якщо ти здійснив три поїздки автобусом протягом дня, тоді всі наступні не оплачуються.


 
Цікаво те, що в Англії існують різновиди електронних квитків:
- для дітей та підлітків до 18 років. Проїзд для них безкоштовний, якщо вони оформлять заявку на його отримання у поштовому відділення;
- для студентів коледжів та університетів віком 18-25 років, існує 30% - знижка на кожну поїздку;
-для пенсіонерів – віком понад 60 років, квиток безкоштовний, відповідні державні органи надсилають електронний квиток піврічного чи річного користування власнику поштою.
 
"Користуватися електронним квитком дуже зручно. Не треба постійно шукати готівку. Це полегшення і для водіїв,  їм не потрібно відраховувати решту, відриваючись від дороги. Можна сказати, що вони практично ізольовані від пасажирів у своїй кабінці. Переваги очевидні: водій під час руху зосереджений на дорозі та дотриманні правил дорожнього руху. Окремо працюють контролери, які можуть зайти на будь-якій зупинці і перевірити по квитку, хто оплатив чи не оплатив за проїзд. На порушників чекає штраф", - розказує Олівер Бернс, мешканець Лондона.
 
Як бачимо, велосипед видумувати не треба і не варто зволікати з введенням електронного квитка. Інша справа, що комусь просто не вигідна його реалізація на практиці. Тому нам і доводиться терпіти всі ці незручності у громадському транспорті.
Думка експертів: Електронний квиток дозволить провести облік пасажирів, встановити економічний обгрунтований тариф за проїзд, вивести готівку з тіні та оцінити рентабільність тарифу. А це, в свою чергу, дасть можливість замінити «маршрутки» на автобуси європейського зразка і, відповідно, забезпечить безпеку та комфорт пасажирам. 
 
Заохочуємо небайдужих львівян, писати коментарі на дану тему та пропонувати свої пропозиції для вирішення транспортного питання.


Христина Мелекесцева