Висновок Венеціанської комісії захищає суддів від радикальних «ідей» української влади

26 жовтня Венеціанською комісією (далі – ВК) у Стразбурзі було оприлюднено довгоочікуваний для України Висновок щодо змін до Конституції в частині правосуддя (повний текст-англомовний варіантукраїномовний, що став відображенням аналізу поправок до її змісту у контексті рекомендацій, наведених у Попередньому висновку, та базою формування додаткових рекомендацій.

Основою для дискусій у поданих Конституційною комісією на розгляд ВК документах були положення щодо процедури реформування судової гілки влади, пов’язаної ізвизначенням її персонального складу: звільнення всіх суддів (близько 8000) і набір нових або повна переатестація всіх суддів з метою визначення їх професійного рівня, етичних та моральних якостей.

Враховуючи роз’яснення української влади, ВК та Генеральний Директорат з прав людини і верховенства права Ради Європи у п. 36 Висновку вказали на безсумнівну необхідність потреби вибору між звільненням усіх суддів та надання їм права повторно подавати свої кандидатури на посади судді чи їх оцінювання відповідно до процедури, запропонованої законом. Венеціанська комісія та Генеральний Директорат висловили думку про те, що виняткові заходиможуть бути необхідними для викорінення корупції, однак «звільнення усіх суддів, призначених протягом певного проміжку часу, не стане належним вирішенням проблем, визначених владою». Згідно їхньої позиції, навіть кваліфікаційне оцінювання, передбачене у п. 6 Перехідних положень, має розглядатися як повністю виняткове і проводитися за умови дотримання надзвичайно суворих гарантій для охорони суддів, які відповідають посадам, що їх займають.

Як бачимо, ВК не підтримує позиції тотальногозвільнення усіх суддів, так як це може призвести до зупинки здійснення правосуддя на теренах нашої держави. Воно не відповідає європейським стандартам і принципу верховенства права (за винятком, можливо, виняткових процедур, таких як конституційний дисконтуітет. Однак останній в Україні не застосовується). На відміну від загальновідомої нам процедури реорганізації, коли за представником феміди автоматично могла б зберігатися посада, у даному випадку ВК вважає за необхідне надати можливість зацікавленим суддям піти самостійно у відставку або пройти прозорий конкурс на нову посаду.

«Здається, в України з'явився шанс на справжню судову реформу. Вперше представники нашої країни, що працювали над розробкою та втіленням у життя судової реформи, були одностайними в необхідності принципових речей: обмеження впливу будь-яких політичних інституцій на суд,запровадження європейських стандартів судочинства, ефективне оновлення суддівського корпусу.Ми домоглися важливих для суспільства результатів. Тепер справа виключно за представницьким органом держаної влади при прийнятті відповідних законодавчих змін» - сказала юрист, учасниця ГО «Розвиток Громади» Соломія Старосольська.