Видимість реформ

Державна фіскальна служба оприлюднила для обговорення законопроект про реформування підрозділу податкової міліції Державної фіскальної служби України.

У планах уряду завершити реформу Фіскальної служби до 2017 року. За словами міністра фінансів Наталії Яресько, реформа служби передбачає скорочення її співробітників, об'єднання функцій податкового та митного аудиту та проведення демілітаризації податкової міліції.

Замість податкової міліції планується створити Службу фінансових розслідувань. Це є правоохоронна організація у сфері охорони економічної безпеки держави, що створюється Урядом Яценюка. СФУ ставить собі за мету протидію економічним злочинам. До складу даної організації входять спеціальні підрозділи по боротьбі з правопорушеннями у сфері оподаткування та бюджетній сфері, а також спеціальні підрозділи боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.

СФР буде реалізовувати наступні основні функції: досудове розслідування економічних правопорушень, оперативно-розшукова діяльність, нормотворення, методологія, статистика, фінансовий контроль, окремі функції податкового та митного контролю та ін. Приймання на службу проводитиметься на конкурсній основі, з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей та досягнень кандидатів.

У проекті також детально визначено права і повноваження СФР. До нового відомства повністю переходять повноваження Державної фінансової інспекції, частково – повноваження Міндоходів та МВС. Зокрема, СФР отримує право на досудову оперативно-розшукову діяльність у сфері економічних правопорушень, складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення.

Ініціатори реформи мають позитивні очікування та висловлюють переконаність в тому, що зосередження повноважень силового характеру одного відомства підвищить ефективність роботи у цій сфері в цілому, оскільки переважну частину правопорушень й раніше виявляли податкові міліціонери.

Тим часом, експерти, коментуючи ідею створення Служби фінансових розслідувань, критичні у своїх оцінках. Зокрема, експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук вважає, що реалізація проекту та концепції СФР призведе до появи ще одного монстра, який й надалі знущатиметься з бізнесу.

«Так, зосередження в одному органі повноважень з протидії економічним порушенням може підвищити ефективність розслідування і попередити скоєння злочинів. Також це допоможе істотно зекономити бюджетні кошти. Однак в українських реаліях благі наміри ініціаторів реформи виллються у додаткові проблеми для українського суспільства, передусім для бізнесу», - зауважив він.


Олександр Банчук переконаний, що боротьба з економічними правопорушеннями буде лише тоді ефективною, коли акцент робитиметься на інтересах суспільства.

«Однак дієвими можуть стати лише ті зміни, які реалізуються в інтересах суспільства, а не влади. Проте ініціатори створення Служби фінансових розслідувань, очевидно, забули і про вимоги суспільства, і про необхідність існування гарантій для бізнесу від зловживань з боку правоохоронців», - переконаний він.

Економіст Олександр Охріменко висловив думку, що створення СФР без втручання з боку президента є малоімовірним.

"Досвід України показує, що такі структури створюють під конкретного політика, конкретну людину. Якщо Порошенко матиме відповідну кандидатуру – вони зроблять все швидко. Якщо ні – затягне і загальмує. Взагалі, я вважаю, що не треба створювати нові органи, достатньо виконувати ті закони, які є зараз. Бо кожна нова структура – це неспівпадіння з купою інших документів і законів, відповідно, з можливістю для корупції", - відзначив він.

Безсумнівно, що ідея створення такої правоохоронної організації як СФР не позбавлена сенсу. Однак викликає сумнів те, чи належним чином вона буде реалізована. Поки що ми бачимо красиву обгортку і немає ясності в тому, що стоїть за змістовим наповненням законопроекту про реформування підрозділу податкової міліції ДФС. Проект СФР, радше, виглядає як окозамилювання, а не як прагнення втілити революційні зміни. Вочевидь, поверхневі модифікації у сфері правоохоронних органів кардинально не вплинуть на ситуацію щодо економічних правопорушень, боротьба з цим й надалі буде неефективною. Тож наразі маємо багато питань і нерозставлених крапок над «і».