Актуальна інформація про нову хвилю мобілізаціЇ

Нещодавно стартувала нова хвиля мобілізації, яка складається з трьох етапів. Громадськість вже виявила ряд нюансів, пов’язаних з призовом військовозобов’язаних.

Перша хвиля мобілізації розпочалась 20 січня цього року і буде тривати 90 днів. Друга хвиля стартуватиме з квітня і триватиме 60 днів, а третя – з червня і також триватиме 60 днів.

1. Яка мета нової хвилі мобілізації?

Першочергово масштабна мобілізація проводиться з метою заміни військовослужбовців, які рік часу виконували бойові завдання в зоні АТО. Саме тому в планах держави набрати «свіжих» людей і забезпечити їх хорошою підготовкою і новим керівництвом. Основна ціль – досягнення поставленого мобілізаційного плану та завдання.

Відомо, що призовний вік чоловіків – від 20 до 27 років. Новобранці до армії будуть проходити строкову службу вже 1,5 роки. Це буде зроблено для того, щоб держава могла підготувати «якісний резерв» з відповідним досвідом. У випадку введення воєнного стану всі військовослужбовці строкової служби можуть бути задіяні у військових діях.

Мета воєнкомів – призов у ЗСУ лише патріотично налаштованих громадян України. Призовники мають бути фізично підготовлені до служби, морально і психологічно здорові, здатні зі зброєю в руках захищати суверенітет та територіальну цілісність нашої країни, мати відповідну військово-професійну підготовку. Однак вибору перед людьми, що отримали повістку, служити чи ні – не буде. За ухилення від військової служби буде передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

Отже, потрібно закликати захищати свою Батьківщину, в першу чергу, людей патріотично налаштованих. Адже існує небезпека, що на передовій опиняться невпевнені в собі та своїх силах призовники, які не мають за мету боротись за Україну.

2. Чи існує мобілізаційний план та завдання?

Досить важливим у проведенні мобілізації є мобілізаційний план та завдання. Уточнюючи зміст понять, це – сукупність документів, що визначають зміст, обсяги, порядок і строки здійснення відповідних заходів. Виникає питання чи існують вони в дійсності?

Складається враження, що основне завдання проведення мобілізації – відправити на фронт якнайбільше чоловіків. Про підготовку військовослужбовців і їхнє матеріальне забезпечення не йдеться. Однак неможливо передбачити, якими будуть майбутні дії влади.

3. Гарантії призовникам та забезпечення відповідним спорядженням.

Наступним важливим кроком мобілізації є відповідні гарантії мобілізованим та забезпечення необхідними екіпіруванням для перебування на передовій.

Для мобілізованих передбачені наступні гарантії:

1. Грошове забезпечення на рівні військовослужбовців за контрактом.
2. Збереження робочих місць, заробітної плати на будь-якому підприємстві.
3. Соціальні та правові гарантії, пільги як для військовослужбовців.
4. Виплата одноразової грошової допомоги при демобілізації.
5. Збереження та виплата пенсії на весь період служби під час мобілізації.
6. Гарантоване державне страхування.
7. Надання переважного права залишитись на військовій службі.

Дані пропозиції є вигідними для військовослужбовців, але чи забезпечує держава виконання всіх гарантій?

Не менш важливим є забезпечення військовослужбовців відповідним спорядженням та одягом. Ми неодноразово чули про оснащення бійців на передовій «на 100%». Однак всі чудово розуміють, що без волонтерської допомоги наші військові в зоні АТО були б «голі й босі».

Першочерговим завданням держави має бути забезпечення мобілізованих одягом, взуттям і необхідним спорядженням. Кожна нова ротація – це додаткові видатки з українського бюджету на армію, які існують лише на папері. Військових забезпечують всім необхідним волонтери, але їхні можливості з часом зменшуються.

4. Довідки для виїзду за кордон: міф чи реальність?

Нещодавно Президентом України Петром Порошенком був підписаний указ про додаткові заходи щодо мобілізації у 2015 році. У ньому йдеться про опрацювання питання порядку виїзду за кордон громадян, які підлягають призову під час мобілізації. Засобами масової інформації розповсюдилась новина, що в указі йдеться і про виїзд з адміністративної одиниці. Таким чином кожен громадянин України, якому прийшла повістка, має надавати довідку з військкомату при спробі перетнути український кордон. У вказаному документі має бути зазначений час перебування за кордоном, країна, яку планується відвідати. Якщо особа не отримувала повістку, то може вільно виїжджати за межі України.

Можна зробити висновок, що це ще один вид корупційних діянь та прибутку для військкоматів. Варто зауважити, що вже майже рік процвітає хабарництво для ухилення від мобілізації. Однак з юридичної точки зору таких обмежень не повинно бути, адже вони порушують права людини.

Розуміючи, які проблеми спіткали нашу армію та в якому стані вона знаходиться, ми повинні вимагати від влади відповідних умов для захисників нашої Батьківщини, підтримувати їхню діяльність і пишатися ними.

Тарас Лозинський