У Львові досі вшановують «непокірний» пролетаріат

Пам’ятний барельєф з бронзи «Учасникам революційного виступу львівського пролетаріату у квітні 1936 року», що знаходиться у самісінькому центрі м. Львова по вул. Саксаганського вже кілька років очікує на декомунізацію.
 
Ця композиція свого часу була місцем поклоніння комуністів під час першотравневих свят. Присвячена виступам безробітних пролетарів у 1936 році, які відбулися у м. Львові. Ці виступи, як стверджують адепти комуністичної ідеології в Україні, були
організовані та проводилися під керівництвом тодішньої Комуністичної партії Західної України.
 
У зв’язку з цим, що цей пам’ятний знак підпадає під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», він повинен бути демонтований. Адже саме під егідою КПЗУ у Західній Україні формувався тоталітарний комуністичний режим.
 
ГО «Розвиток громади» звернулася до Львівського міського голови з вимогою виконати норми Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
 
До слова, на місці, де зараз встановлено барельєф, 14 квітня 1936 року польською поліцією під час розгону демонстрації вбито 23-річного безробітного Владислава Козака. Вже 16 квітня, його похорон переріс у масові заворушення по всьому місту.
 
У післявоєнний період радянська пропаганда використала історію Владислава Козака як приклад боротьби пролетаріату з польською буржуазною владою. Зокрема радянські історики так писали про значення цієї події: "Квітневі революційні події у Львові були яскравим свідченням торжества ідеї створення єдиного антифашистського фронту в Західній Україні. Барикадні бої львівського пролетаріату ще більше зміцнили інтернаціональну єдність польських, українських і єврейських трудящих мас. Квітневі події у Львові мали величезний революціонізуючий вплив на дальший розвиток революційного руху не тільки в Західній Україні, але і в усій Польщі" .