Що таке “надзвичайна ситуація” в Україні?

Кабінет міністрів України вчора, 26 січня, прийняв рішення про введення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької і Луганської областей.
 
«Відповідно до Кодексу цивільного захисту України Кабінет міністрів ухвалив рішення про визнання надзвичайної ситуації на державному рівні. Уряд України прийняв рішення про введення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької та Луганської областей», — заявив Арсеній Яценюк на виїзному засіданні Кабміну.
 

Було ухвалено рішення створити регіональні комісії з надзвичайної ситуації. За словами Яценюка, це зроблено з метою повної координації всіх органів влади для забезпечення безпеки громадян та цивільного захисту населення. Він також повідомив, що уряд створив держкомісію з надзвичайної ситуації, головою якої є прем’єр-міністр, а двома його заступниками – віце-прем’єр Геннадій Зубкота і голова Держслужби з НС Сергій Бочковський.

У засобах масової інформації часто зустрічаються терміни «надзвичайний стан» та «військовий стан», які ні в якому разі не можна поєднувати з терміном «надзвичайна ситуація», що за формою складності є простішою.

Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на певній території, чи в певному регіоні, які виникли та несуть військовий характер, а саме ситуації пов’язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких може постраждати велика кількість населення. В нашому випадку слід говорити про класифікацію антиконституційного спрямування, в якій йдеться про здійснення або реальну загрозу терористичних актів (власне це і спіткало нашу східну частину України), а саме збройного нападу, захоплення території, системи зв’язку, телекомунікації тощо.

Існують цілі та заходи, які потрібно застосувати в разі введення надзвичайної ситуації:

- інформування та оповіщення, що є основним принципом та елементом захисту населення від загроз;
- спостереження. Завдяки ньому, ми зможемо швидше реагувати на загрози, які можуть спіткати дану територію;
- евакуаційні заходи, з якими в Україні доволі часто виникають проблеми. В першу чергу з розміщенням біженців, які залишились без житла;
- медичний захист. Для України це питання також є доволі вагомим, особливо для учасників АТО. Більшість бійців не можуть отримати статусу учасника АТО, а отже і не можуть отримати безоплатне лікування. Також поранених військових не забезпечують безкоштовною медичною допомогою за кордоном через втрату документів.

Отже, як ми всі розуміємо, введення надзвичайної ситуації спричинене необхідністю наведення ладу на Сході України. Тепер завдання «падає» на посадових осіб, які повинні внести зміни для покращення стану в країні та забезпечити усунення проблем, з якими зараз спіткнулась наша держава. Тому з моменту введення надзвичайної ситуації повинен існувати план підготовки, реалізації та виконання комплексу правових, соціально-економічних та політичних заходів спрямованих на регулювання безпеки, які варто здійснювати після оцінки ризику небезпеки в Донецькій та Луганській областях. Також необхідно внести відповідні заходи для пом’якшення або усунення ситуації з метою не допустити її переростання у серйозніший конфлікт чи проблему та відновити повноцінне функціонування українських міст.

Тарас Лозинський, активіст