Що спричинило падіння гривні? – думка експерта

Україна опинилася на межі зовнішнього та внутрішнього дефолту. Комплексні дії попередньої влади фактично знищили економіку держави. У результаті Україна опинилася в стані економічної кризи.

В останній період держава зіштовхнулася зі значними як внутрішніми, так і зовнішніми політичними, фінансовими та економічними викликами. Лише агресія зі сторони Російської Федерації та інспірована нею війна на сході нашої держави завдали збитків на десятки мільярдів доларів США. Слід мати на увазі, що економічні системи є надзвичайно інерційними і певне негативне явище може бути подолане лише в середньостроковій перспективі, особливо, коли це явище виникло в результаті накопичених макроекономічних дисбалансів.

Розкрадання державного бюджету

Прикладом може бути нищівний економічний курс дуету Януковича-Азарова. Міжнародні золотовалютні резерви України станом на листопад 2011 року становили 38 млрд. дол. США, а вже через три роки станом на листопад 2013 року, коли почалась Революція гідності всього 18 млрд. дол. США. Якщо ще взяти до уваги маніпулювання грошовою масою, дотації на сотні мільярдів гривень вугільної галузі та нафтогазового сектору, то можемо уявити собі безпрецедентні масштаби розграбування. Згадаймо як на телевізійних шоу з’являвся тодішній прем’єр-міністр Азаров і з «чистою совістю» розповідав який «стабілізець» вже наступив, забуваючи чомусь завжди зазначити, якою ціною це відгукнеться українському народу.

Невтішні показники 2014 року

Рік 2014 був надзвичайно важким. Падіння ВВП було зафіксовано на рівні 6,7%, дефіцит зведеного бюджету України перевищив 10% від ВВП, золотовалютні резерви знизились до 9,8 млрд. дол. США, споживча інфляція сягнула 25%, дефіцит зведеного платіжного балансу становив 13 млрд. дол. США, гривня знецінилась майже вдвічі. Такими невтішними є підсумки року, що минув.

Причини падіння гривні

Не менш тривожно розгортаються події вже цього року. Гривня ще більш прискорила своє падіння по відношенню до світових валют. Вагомим чинником були і залишаються військові дії у Луганській та Донецькій областях. Це не багато, не мало, а спричинило спад виробництва до 10 %, тим більше такого, яке приносило валюту в казну держави. Більше того, Україна несе соціальну відповідальність по відношенню до населення окупованих територій. За ту ж таки валюту ми закуповуємо енергоносії: газ, паливо для електростанцій, бензин, дизпаливо і вже навіть вугілля. Стійкі надходження доларів та євро стали під великим питанням. У результаті золотовалютні запаси знизилися до критично можливих рівнів – 6,4, млрд. дол. США. Сукупні борги, які ми маємо повернути в першому півріччі – приблизно 7 млрд. дол. США, крім того росіянам – 3 млрд. дол. США. Усе це має стійкий тренд до негативних прогнозів щодо усього 2015 року.

Що може врятувати економіку?

Єдиним позитивним меседжем, що може частково врівноважити курс гривні, – це проведенні перемовини з Міжнародним валютним фондом стосовно механізму розширеного кредитування. Попередні рішення вже прийняті і якщо будуть затверджені Виконавчою радою МВФ на початку березня, то ми можемо отримати понад 4 млрд. дол. США вже до кінця місяця. Не виключається надходження допомоги також від інших джерел. Сукупною програмою допомоги Україні передбачено до сорока млрд. дол. США підтримки протягом чотирьох років.

Рятівні інструменти економіки

Та все це може не мати будь якого значення, якщо не будуть припинені бойові дії на сході України, виконуватись узгоджені нещодавно Мінські угоди. Навіть нетривке перемир’я сьогодні в комплексі дій НБУ спрацювало на зміцнення української валюти. Проте завтра цього може бути замало. Потрібні структурні реформи, а з реформами поки великі проблеми, як і з дотриманням угод у версії Мінськ-2. Тому є усі підстави вважати, що гривня продовжить своє перманентне знецінювання.

Фото з сайту: www.radiosvoboda.org

Андріан Фітьо