Верховна рада України заборонила пропаганду комуністичної та націонал-соціалістичної символіки

Відповідний Закон був прийнятий 9 квітня 2105 року. Рада 254 голосами "за" проголосувала законопроект "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки" (N2558).

Законом засуджується комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні. Встановлюється порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму (перейменування населених пунктів, установ, організацій тощо); вводиться обов'язок держави здійснювати розслідування та оприлюднення інформації про злочини, вчинені представниками тоталітарних режимів.

«Пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв та забороняється. Використання у назві символіки тоталітарних режимів є підставою для відмови у реєстрації та припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об’єднання», – значив адвокат Юрій Татомир.


Таким чином Кримінальний кодекс доповнюється новою статтею 436-1, яка встановлює відповідальність за виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганду комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. Санкція - обмеження/позбавлення волі на строк до 5 років. А якщо злочинні дії вчинені представником влади, повторно, організованою групою або з використанням ЗМІ - передбачено позбавлення волі від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої.

Варто зазначити, що Президенту України рекомендовано встановити День пам'яті жертв комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.