Права людини на окупованих територіях: на прикладі Криму

В Українському католицькому університеті, 15 червня 2015 р., відбувся круглий стіл на тему «права людини на окупованих територіях: на прикладі Криму», в якому взяли участь члени ГО «Розвиток Громади».

Було запрезентовано і продискутовано аналітичний звіт, підготовлений групою правників з Нью-Йорку та України. В своєму звіті, автори дають оцінку стану дотримання прав людини на території АР Крим та юридичну кваліфікацію тим порушенням, які мають місце в ході його тимчасової окупації. Окрім того, вони розглядають шляхи захисту прав людини та ті заходи, які можуть бути вжиті з метою їх подальшого захисту. Особлива увага приділяється стану дотримання міжнародно-правових зобов’язань російською окупаційною владою по відношенню до населення АР Крим, в тому числі української та кримськотатарської громад.
 
Також було зафіксовано чимало порушень усіх основоположних прав людини, починаючи з права на життя, та закінчуючи правом на охорону здоров’я. Російська Федерація порушила практично всі взяті на себе міжнародні зобов’язання, зокрема: Будапештський меморандум, Статут ООН, Загальну декларацію прав людини, тощо. На жаль, традиційні засоби захисту прав людини, за існуючих умов або не доступні,  або мало ефективні.

Співавтори звіту Іванна Білич та Олена Шарван пропонують низку рекомендацій для української влади спрямованих на виправлення існуючого становища та забезпечення ефективної реалізації прав людини в Криму зокрема:
  1. Збір та збереження даних:
    • Створити банк даних правопорушень прав людини в Криму;
    • Створити та забезпечити функціонування «гарячої лінії» для повідомлень про порушення прав людини в Криму.
  2. Міжнародна правова допомога:
    • Звернутися до ООН із поданням про створення спеціального міжнародного суду (на прикладі Лівану);
    • Організувати постійний моніторинг порушень прав людини в Криму уповноваженим ВРУ з прав людини, а також представниками законодавчої та виконавчої влади.
  3. Комунікація та медіа:
  • Забезпечити жителів Криму трансляцією українських теле та радіо каналів;
  • Забезпечити мобільний зв'язок через саталіти;
  • Створити продуктові ринки в Херсонській області.

«Сьогодні можна побачити, як в Україні зростає кількість численних порушень стосовно прав людини. З моменту окупації Криму та воєнного конфлікту на Сході України не зменшується число постраждалих осіб від катувань, викрадень, утриманні в полоні і правопорушень на вільне користування майном. Також існує проблема з висвітленням неправдивої інформації, яка дезінформує та налаштовує людей проти української влади. Даний звіт, підготовлений групою правників з Нью-Йорку та України є досить цікавий та корисний для українців. Приємно, що проблемами України цікавляться і зарубіжні фахівці, які стараються допомогти вирішити їх та зберегти права людини. Усі небайдужі громадяни, волонтери та громадські організації повинні наполягати на покращенні умов захисту прав людини, які на жаль сьогодні є мало ефективними», - зазначив Лозинський Тарас активіст ГО «Розвиток Громади», політолог.