Мова нації у символах і знаках. Розвиток міста, нації, країни

Українська вишиванка – це національний одяг, плід складної і кропіткої роботи, яка наповнена величезною палітрою кольорів і сакральними орнаментами. Це – своєрідний код нації у символах і знаках.

Геометричні орнаменти зберігають у собі багато таємних символів, тісно переплітаючись з слов'янської міфологією. Геометричний орнамент це один з найпоширеніших видів вишивання. Для нього характерні ромби, кружальця, хрести, лінії, зигзаги. Крім того серед геометричного орнаменту дуже популярні символ «каракулі» і знак «безконечник», які прийшли до нас з часів трипільської культури.

Значення таємних символів геометричних орнаментів потрібно почати з Води і Сонця. Оскільки,  саме ці дві стихії частіше інших зустрічаються на українській вишиванки. Сонце зображали восьмикутним квіткою або розеткою. А ось візерунок води - схожий на скрученого вужа. Орнаменти Вода і Сонце символізують дві стихії. Їх наносили на дитячу сорочку як оберіг материнської та батьківської енергії.

Візерунки виконані хрестиком і з зображенням міні свастики це рухи за сонцем, яке символізує добро, і служать захистом від злих сил.Вишиванка прикрашена ромбом з крапкою посередині - це символ родючості і чоловічої сили. Такі візерунки вишивали блакитними нитками, які позначали повітря і небесну стихію.

Рослинні орнаменти на вишиванці мали продемонструвати красу природи. Ці візерунки уособлюють реально існуючі в природі форми. Найпоширенішими рослинними орнаментами у традиційній українській вишиванці вважаються такі мотиви: «калина», «дубове листя», «виноград», «барвінок», «хміль» і багато інших.
Значення таємних символів рослинного орнаменту потрібно почати з візерунка калини. У стародавні часи це дерево пов'язували з народженням Всесвіту і вогненної трійці: Місяця, Сонця і Зірок.
Назва калини походить від стародавньої назви сонця «коло». Візерунок калини на вишиванці символізував безсмертя роду, а також Відродження.

Візерунок дуб вишивали тільки на чоловічих сорочках. Дуб дерево Перуна, який був покровителем чоловічої енергії, розвитку та життя. Сорочка з цим орнаментом була магічним оберегом, живила чоловіка силою українського роду.
Значення таємних символів рослинного орнаменту продовжить виноград. Такі візерунки символізували радість і красу сімейного життя. На думку етнографів, виноградник це якась життєва нива, де чоловік як голова родини виступає в ролі сіяча, а от дружина зобов'язана ростити і доглядати за лозою та родиною. Вишиванки з виноградом притаманні Полтаві та Києву. А ось на Чернігівщині візерунки з виноградом наносили на рушники та скатертини.
Одним з головних візерунків віднедавна є червоний мак. Вважається, що вишиванка з маками повинна захистити його господаря від будь-якого зла. У сім'ях, де чоловіки гинули на війні дівчата на свої сорочки наносили цей візерунок, зобов'язуючись зберегти і продовжити козацький рід.

А ось візерунки хмелю означають любов, молодість і буйство. Сорочки з хмелем носили хлопці, які готувалися до шлюбу.
 
Найчастіше на вишиванку наносили зозулю, рибу, зайця, сову, метелика або півня. Зоомофорні орнаменти можна побачити в сукупності з різноманітними химерними сплетіннями.Колір вишиванки – це теж глибина таємних символів.
Чорні вишиванки – це, як правило, смуток і жаль. Хоча вони і беззаперечні лідери продажу сьогодні. Зазвичай це – борщівки і символізують вони горе від втрати близької людини. Білим по білому вибрали молоді скромні дівчата. Така вишиванка підкреслювала природну красу дівчини і є захистом від злих сил. Часто їх вдягають під час весіль. Червоний колір  - добрий і сонячний знак удачі і захисту. Зелений - символ народження і росту, яким наносили візерунки трави і листя. Жовтий колір - достаток, багатство. Жовтий колір також символізує сонце, як енергію всього живого на землі.
Вважалося, що вишивка на грудях захищає душу людини від руйнування, занепаду, а також вмирання.
Вишивка на плечах - додає сили і захищає від ворогів. Козаки кодували у вишивці військові таємниці: кількість і склад війська. Певно, що саме таких вишиванок, бракує нашим хлопцям у зоні військових дій.
Сьогодні вишиванка вперше - найпопулярніший тренд на високих європейських подіумах моди.
 
За матеріалами з різних ресурсів
Ніка Нікалео