Сфера енергозбереження потребує інвестицій та масштабної модернізації – експерт

При здійсненні державних закупівель часто не акцентується увага на вигідності та економічності самих угод.

5 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла законопроект «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації».

В Україні налічується близько 98 тисяч бюджетних закладів. Рівень витрат на їх опалення у 2-3 рази перевищують відповідний рівень витрат на опалення бюджетних установ країн Європейського Союзу. Слід зазначити, що відношення енергозатрат до внутрішнього валового продукту є одним з найбільших у світі. На імпорт енергоносіїв для опалення ми витрачаємо понад 15 млрд. доларів США. Це надзвичайно велика ціна.

Вже давно назріло питання про широке впровадження енергосервісних контрактів, при цьому гарантуючи права інвесторів. Реалізації цілеспрямованої інвестиційної політики держави у сфері енергозбереження, спрямованої на зменшення енергетичної залежності України від імпортованих енергоносіїв, створює умови для залучення масштабних інвестицій, розвитку зовнішньоекономічної діяльності, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності, розвитку української промисловості.

«Якщо самі державні закупівлі енергосервісу здійснюються за процедурами державних закупівель в порядку, встановленому Законом України “Про здійснення державних закупівель”, то фундаментальною новацією нового законодавчого акту, за задумом законодавців, має стати те, яким чином визначається найбільш вигідна пропозиція щодо державних закупівель у сфері енергозбереження. І тут для визначення найбільш економічно вигідної пропозиції замовник замість такого критерію оцінки, як ціна договору, оцінює і зіставляє такий критерій, як показник ефективності енергосервісного договору», – зазначив Андріан Фітьо.

Показник ефективності енергосервісного договору розраховується за методикою, яка застосовується у фінансово-економічних розрахунках, і є значно більш точнішим та релевантнішим критерієм, ніж просто ціна контракту. Простіше кажучи, енергосервісна компанія реалізує енергоефективні проекти за власні кошти, які повертає із отриманої економії витрат на оплату спожитих паливно-енергетичних ресурсів та комунальних послуг протягом строку енергосервісного договору. Строк дії договору від 3 до 15 років.

«Такий підхід до проектноорієнтованого управління у державних закупівлях сприятиме зменшенню питомих витрат надзвичайно дефіцитних для України енергоресурсів, підвищенню ефективності використання як державних, так і корпоративних фінансів, що в свою чергу, сприятиме збаласуванню попиту на валюту, забезпеченню стабільності гривні. ГО «Розвиток Громади» вважає за необхідне підтримати даний законопроект та висловлює припущення, що народні обранці не будуть зволікати з вирішальним голосуванням», – поділився експерт Андріан Фітьо.

Фото з сайту: www.depo.ua

Андріан Фітьо