Діти з аутизмом спілкуються зі світом особливою мовою

Близько 12 років у Львові діє театр тіней «Картинка». Особливі актори, діти з аутизмом, спілкуються з глядачами особливою мовою – за допомогою ролей у виставі.

Аутизм – це захворювання, яке полягає у порушенні діяльності емоційної сфери зі збереженням інтелектуальної складової мислення. Часто діти з аутизмом мають оригінальні таланти, проте не можуть поділитися своїм даром із суспільством. Адже зазвичай при захворюванні страждає мовлення, хворі уникають зорового контакту з дорослими і ровесниками, а ще заглиблюються у себе і не хочуть відкривати свій багатий внутрішній світ.

Вважається, що аутисти не люблять спілкуватися з людьми. Насправді, це не так. Вони, як і всі, хочуть спілкуватися, хочуть бути почутими. Проте, ці люди відрізняються тим, що у них виникають проблеми в процесі пізнання навколишнього світу і соціальної взаємодії, що дуже заважає їм у спілкуванні. Натомість в них можуть прокинутися інші яскраво виражені здібності, можна сказати, — як компенсація.

У Львові з 2005 року працює театр тіней «Картинка». Засновниця театру - Лілія Сютик, музичний терапевт і психолог. Увесь колектив закладу  - це діти з особливостями та їх рідні, навіть бабусі. Готують вистави, костюми та декорації, а також виступають усі разом.  
 
Особливий театр поєднує в собі мистецтво і терапію для людей з аутизмом. Такий контакт актор-глядач є важливим для соціалізації та інтеграції дітей з особливостями, він допомагає не лише самим акторам, а й формує у соціумі правильне ставлення до особливих людей  – не жаліти, а поважати, не уникати, а йти на контакт.

Вистава у театрі проходить особливим чином. Діти спілкуються з глядачами за допомогою власних тіней, та в процесі вистави актори також виходять на сцену. Це дозволяє їм налаштувати контакт із зовнішнім світом. Виступ – це своєрідна терапія для дітей і вже зараз батьки бачать її позитивний вплив.

Аутисти – це люди, які через свої особливості не можуть реалізувати себе у суспільному житті. Вони насправді багато знають, але не можуть цього показати. Тут, у театрі, вони можуть себе розкрити. Особливим дітям важко бути в колективі, а в театрі вони постійно працюють в колі людей, вони все роблять разом. Актори змушені співпрацювати і це дуже важливо для наших дітей. Ми задіяні у театрі більше 10 років і за цей час моя дитина дуже змінилась. По-перше, він став набагато спокійнішим, також йому вже легше спілкуватися. Наш колектив – це маленька сім’я, ми їздимо навіть відпочивати разом і тут усім дітям комфортно, - розповідає пані Алла, мама хлопчика з особливостями

Театр тіней «Картинка» кожного року бере участь у різноманітних фестивалях як в Україні, так і за кордоном. Особливі актори часто їздять на гастролі у сусідню Польщу, Білорусію та інші країни, постійно розвиваються і вдосконалюються.  

Читайте також: Спілберг, Ален, Гейтс - зірки з діагнозом аутизм