Співпраця громадських організацій та місцевих органів державної влади – основа в боротьбі з корупцією

22 жовтня 2015 року громадською організацією «Європейський діалог» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні було проведено круглий стіл на тему: «Механізми співпраці громадських організацій та місцевих органів державної влади у боротьбі з корупцією».

Основними питаннями дискусії під час зустрічі громадських активістів та представників влади стали:
  1. Які антикорупційні механізми співпраці у сфері боротьби з корупцією між органами державної влади/органами місцевого самоврядування та інститутами громадянського суспільства? Які додаткові механізми, на Вашу думку, найбільш необхідні сьогодні для врегулювання питань боротьби з корупцією?
  2. Що потрібно зробити для того, щоб боротьба з корупцією стала спільною справою органів державної влади/органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства?
При цьому, представниками влади та громадськості ключову увагу було зосереджено на відсутності належної координації зусиль при реалізації норм законодавства, що спрямовані на забезпечення ефективної боротьби з корупцією. Чи не найбільшу дискусію тут викликало питання необхідності публічного оприлюднення декларацій посадових осіб, які проходять процедуру люстрації. За фактом аналізу публічних сторінок органів державної влади можна стикнутися з неодноразовим порушенням відповідних вимог. Однак, в учасників заходу виникло гостре питання: «Чи настільки важливе ознайомлення з такими деклараціями простих виконавців, осіб, заробітна плата яких становить до 1500 грн.?»

На нашу думку, корупція – явище, яке втілилося занадто глибоко у життя пересічного українця. А тому, якщо ми прагнемо змінити систему, ми повинні боротися із загальновстановленою практикою «дрібних подяк», які є не що іншим, як втіленням корупційного елементу, ми повинні відповідально ставитися до виконання усіх норм – прав та обов’язків, передбачених законом. Ми не маємо сьогодні жодного права говорити про хоча б найменшу можливість невиконання закону, бо це «абсурдно». Ми можемо не виконувати його положення лише тоді, коли він буде скасований або до нього будуть внесені відповідні зміни. Нинішнє суспільство має унікальну нагоду – сприяти поступовому викоріненню корупції на теренах нашої країни. Таку функцію ми можемо виконати лише спільно об’єднавши зусилля громади та влади.

Як зазначив директор Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, найбільш ефективним сьогодні слід визнавати не лише боротьбу з проявами корупції, а й загальну її превенцію. Для цього ми повинні здійснювати моніторингові, статистичні заходи, використовувати досвід тих, хто досягнув результатів при здійсненні відповідної діяльності.

«Аналізуючи фактори виникнення корупції, повністю хочеться підтримати думку про те, що ключовими приводами її виникнення на загальнодержавному рівні є зростаюче зубожіння широких верств населення у нашій державі та, з іншого боку, високі показники нерівності розподілу прибутків. Сьогодні наша держава знаходиться на етапі «запуску» ефективної боротьби з корупцією. Ми розуміємо, що такий процес буде надто тривалим. Однак ефективність його реалізації залежить виключно від кожного з нас. Саме ми творимо державу, а тому кожен повинен відповідати за свої вчинки та дії. Памятаймо, корупція має свій вияв не лише в отриманні неправомірної вигоди. Корупція – широке явище, що проявляється як в одержанні, так і в даванні неправомірної вигоди, у зловживанні влади та службових обов’язків, у перевищенні влади або посадових повноважень тощо. Мало хто задумується над цим, а тому ми маємо відповідні результати. Саме тому впевнено підтримую позицію про те, що одним з ключових засобів боротьби з корупцією є просвіта. Знання законодавства – основа «правильних» дій, основа розвитку суспільства» - сказала юрист, учасник ГО «Розвиток Громади» Соломія Старосольська.