Визнані винними – покарані не будуть!

В річницю Грибовицької трагедії усі говорять про покарання винних у загибелі чотирьох людей, менше говорять про те, що нічого не зроблено і мовчать про те, чому так сталося.

Щодо винуватців трагедії все зрозуміло. Є Постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2017 року, в якій чітко визначено «протиправною бездіяльність виконавчого комітету Львівської міської ради та міського голови м. Львова щодо незабезпечення закриття Львівського міського полігону твердих побутових відходів, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м. Львова, будівництва на ній заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу».

Це рішення суду називає винуватців трагедії у адміністративному процесі і тому не має жодного резонансу, однак воно матиме значення у кримінальному процесі проти трьох посадових осіб Львівського комунального підприємства «Збиранка», які згідно своїх посадових обов'язків відповідали за експлуатацію полігону твердих побутових відходів і керівника Управління житлового господарства  Львівської міської ради, якого згодом ще й впіймали на хабарі. Щодо цих кримінальних проваджень прес-служба обласної прокуратури у річницю трагедії інформує,
що справи перебувають на розгляді в Галицькому районному суді міста Львова.

Також, предметом досудового розслідування було дотримання правил безпеки підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, які проводили роботи з гасіння пожежі на вищевказаному полігоні, яке було закрито та визнано, що дії рятувальників відповідали вимогам нормативних документів.

Відтак, особи, які направду винні у трагедії, допоки триває розслідування створюють міфи про свою непричетність до загорання і обвалу. Зокрема, деякі інформаційні ресурси активно піддають сумніву результати державної експертизи і надалі стверджують про підпал сміттєзвалища. З їхньої подачі виглядає, що політичні опоненти Андрія Садового повзали по сміттєзвалищу і роздмухували пожежу на сирому смітті. І ті ж політичні опоненти у 2006 році тягнули за язик Андрія Івановича, який розповідав громаді Грибович, що сміттєзвалища це другий Чорнобиль, над яким потрібно збудувати саркофаг. При таких залізних аргументах закони хімії, що при гнитті утворюється газ, нікого не переконують.

Потуги міськради починаючи з 25.11.2003 року, коли головним державним санітарним лікарем Львівської області було вперше винесено постанову про припинення експлуатації сміттєзвалища для  ЛКП "Збиранка", насправді виглядають театралізованим дійством. Так, звернення міського голови до Львівської облдержадміністрації із проханням проведення засідання експертно-дорадчої робочої групи, створеної розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 24.10.2011 р. №1104/0/5-11, з координації робіт щодо проблем поводження з твердими побутовими відходами в області, з питання вибору земельної ділянки під будівництво нового полігону ТПВ, визнані судом таким що не відповідає вимогам, встановленим
ст.123 Земельного кодексу України, оскільки міськрада зверталась із клопотаннями, пов'язаними із виділенням земельної ділянки у користування для будівництва нового полігону ТПВ та заводу з переробки ТПВ і сміттєсортувального комплексу в неуповноважені законодавством на вирішення даного питання органи.

Не виконано жодного пункту Програми поводження з побутовими відходами у м. Львові на 2010-2013 роки, якою передбачались заходи  з впорядкування та технічного переоснащення полігону, зокрема, вирішення питання щодо замовлення та виготовлення проектно-кошторисної документації, пошуку нової земельної ділянки під полігон твердих побутових відходів, будівництва нового сучасного полігону з належними інженерними системами, системою збору фільтрату, утилізацією полігонного газу, будівництво заводу з переробки ТПВ у рамках інвестиційного проекту чи дольової участі у його фінансуванні з державного, обласного та міського бюджетів.

Не виконано рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 31.05.2011 року № 564 "Про затвердження заходів щодо закриття та рекультивації міського полігону твердих побутових відходів", яким передбачалось виконання робіт, згідно з комплексним проектом поетапного закриття та рекультивації міського полігону твердих побутових відходів.

Не виконується Програма поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2014-2018р.р., основними цілями якої, зокрема, є поетапне закриття міського полігону ТПВ, будівництво нових сміттєпереробних комплексів та сучасного полігону ТПВ.

Вищенаведені заходи, які зберегли б життя чотирьох людей і мільйони бюджетних коштів, залишились не виконаними з вини посадовців міської ради, що підтверджується  чисельними експертизами, висновками і  300 томами кримінальних і адміністративних справ.

Довготривала та системна бездіяльність Львівської міської ради й надалі продовжується, допоки не будуть покарані винні: за бездіяльність, за брехню, за політичний популізм і за смерть молодих людей!