Яка насправді ситуація складається з паркувальними зонами у м. Львові?

Для мешканців Львова не є новиною те, що існує досить складна ситуація з питанням паркувальних зон в центральній частині міста Лева. На якому етапі стоїть вирішення даної проблеми невідомо нікому. Для з’ясування деталей даної справи, хочеться більш детально зануритись у дану проблему та спробувати роз’яснити її суть!

Кожного дня можна прослідкувати, як центральна частина міста є заблокована автівками і це жодним чином не прикрашає місто, не сприяє його привабливому позиціонуванню гостям та створює незручності  самим львів’янам. Часто можна почути нарікання на те, що жінки не мають змоги проїхати дитячим візочком по тротуару, що велодоріжки використовуються неналежним чином, адже вони є заблоковані машинами та велосипедисти змушені їздити дорогами, робити незручним рух автомобілів  і, водночас,  ставити під загрозу своє життя.

Дивлячись на європейську практику, стихійне паркування в центральній часті міста є неприпустиме. Наприклад, наші найближчі сусіди німці чи поляки ніколи б не дозволили  собі припаркувати своє авто так, як це роблять українці, які ще й можуть захищати свої дії вдаючи, що тут «нічого страшного не сталось». Причиною цього є нахабність та відсутність культури водіїв і, звичайно, невирішена проблема з паркувальними зонами. Місцеві органи влади опираються на те, що центральна частина міста – історична забудова, яка формувалась протягом багатьох століть і належить світовій спадщині ЮНЕСКО, тому розроблення нових паркових зон є неможливим. Проте, якщо повернутись до європейського досвіду, підземні паркінги розміщують в історично сформованому середовищі. Яскравим прикладом цього є підземний паркінг, збудований під Оперним театром у Відні чи наземні паркувальні зони на прилеглих до центру вулицях  в багатьох Європейських країнах. Одразу виникає питання, чому не можна спорудити паркувальну площадку на одній з прилеглих до центру вулиць, замість новобудов, які з’являються навіть не маючи на це усіх дозвільних документів?
Натомість у місті Львові ми чуємо лише про заплановані проекти, які так і не втілюються в реальність. Прикладом цього є ухвала Львівської міської ради № 946, від 21.06.2007 року «Про затвердження концепції місця розташування земельних ділянок у м. Львові призначених для будівництва готельних та торгових комплексів, паркінгів». З метою забезпечення ефективного використання земельного фонду міста, залучення додаткових коштів у міський бюджет міська рада ухвалила затвердження концепції місця розташування земельних ділянок у м. Львові, призначених для будівництва паркінгів. З того моменту пройшло вже 8 років і, на жаль, зміни не прослідковуються і дотепер.

Здійснювати контроль потрібно також за наявними парковими зонами, адже не всі вони відповідають вимогам. Не вистачає паркувальних апаратів, тому водії, залишаючи свої автівки, нічого не оплачують за місце паркування. А це могли б бути додаткові надходження до міського бюджету. За статистикою 30% вулиць центральної  частини м. Львова перетворились на незаконні паркувальні ділянки. Особливо це стосується  шахрайської паркувальної  зони на вул. Шпитальна, 1 (біля ТЦ Магнус). Як відомо, з квітня 2012 року оплата паркування повинна здійснюватись виключно через паркомати або в’їзні термінали, проте за словами користувачів цього паркінгу, паркомат був несправним, а кошти доводилось платити паркувальнику «в руки». З’ясувати ситуацію з тіньовим обігом коштів вирішили активісти ГО «Розвиток Громади». Як стало відомо пізніше, термін дії договору між підприємством та Львівською міською радою закінчився ще в квітні, а це означає, що у людей вимагали кошти за паркову без правових підстав.

Це ще не всі висвітлені проблеми, які стосуються паркувальних зон у місті Львові. Сподіваємось, що вже найближчим часом міська влада спробує вирішити дану проблему, реалізувавши заплановані  проекти та спорудивши довгоочікуваний паркінг, який розвантажить  центральну частину міста і поверне його неповторну красу, якою зможуть милуватись усі гості. Також покладаємо великі надії на «нову поліцію», яка вже найближчим часом приступить до роботи і буде стежити за правопорядком, в тому числі і за нахабними водіями, які дозволяють собі залишати свої транспортні засоби в недозволених місцях і перешкоджати руху як і пішоходів,так і автомобілів.

Тарас Лозинський – активіст ГО «Розвиток Громади», політолог.