Децентралізація: плюси і мінуси

Адміністративна реформа, яка так повільно впроваджується в нашій країні, здобула як прихильників, так і критиків. Найбільший спротив нововведенням поступає відтериторіальних громад, які не бажають об'єднуватися. Таке негативне ставлення до реформи, вважає експерт Офісу реформ Андріан Фітьо, спричинене низькою обізнаністю громад з новими можливостями та суттєвими перевагами від нововведень.

Що ж таке децентралізація і для чого вона потрібна Україні? Реформа передбачає створення фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні утримувати дитячі садки і школи, амбулаторії, будинки культури і клуби, дороги, інфраструктуру. Три основні складові, а це повноваження на місцях, фінансові ресурси і контроль, дозволять створити ефективну модель самоврядування. Переймаючи європейський досвід у впровадженні цієї реформи, а саме від сусідньої Польщі, в Україні будуть створені потужні територіальні громади, які матимуть більше повноважень, фінансову самостійність і, відповідно, більшу відповідальність.

Під час презентації особливостей та переваг децентралізації в Україні, яку провів для активістів ГО «Розвиток Громади» економічний експерт ГО« Експерт­-група», експерт Офісу реформ (м.Львів) Андріан Фітьо, було акцентовано увагу і на демографічній необхідності впровадження адмінреформи:

«Кількість населення в Україні зменшується, а дрібні населені пункти стали економічно недієздатними для покриття витрат, розвитку території та заповнення потреб місцевої громади. Парадоксальним є той факт, що з часу здобуття Україною незалежності, кількість сільського населення знизилась, а от кількість сільських рад — зросла. Саме тому необхідно створити самодостатні громади з певного числа населених пунктів, які зможуть надавати людям адмінпослуги, забезпечувати медицину, освіту, охорону правопорядку, благоустрій та утримання територій».


Через різне бачення процесів об’єднання, впровадження реформи є складним і довготривалим. Люди бояться, що якщо з їхнього села заберуть школу чи сільраду, то й саме село незабаром зникне, бо воно нікому не потрібне. Також на думку експерта, проблемним просування реформи є тому, що очільники місцевих громад не мають достатньої інформації про суть змін, внаслідок чого виникає стихійний спротив, адже багато хто з теперішніх голів сільських рад вважає, що укрупнення громад позбавить їх влади.

Тож, основне завдання на сьогодні — це донести людям інформацію про реформу, яка «відкриє їм очі» на, не лише, переваги нововведень, але й необхідність їх впроваджень.