За критику влади – до тюрми

У Верховній Раді був зареєстрований законопроект, яким пропонувалось карати громадян за критику влади виправними роботами на строк до 2 років, арештом до 6 місяців або позбавленням волі строком до 3 років.

Такі зміни до Кримінального кодексу пропонувалось внести законопроектом №2225 під авторством нардепа від Народного фронту Костянтина Матейченко.

У статті 339-1 йдеться про умисні дії щодо підриву авторитету держави та її органів влади. Суспільно небезпечні протиправні діяння, що посягають на авторитет України як суверенної держави, публічне паплюження, наруга, осквернення чи інші дії спрямовані на підрив авторитету   органів державної влади,  місцевого самоврядування та об‘єднань громадян України. Також цинічне та зневажливе ставлення й неприйняття як окремих структурних елементів системи державного управління (її відповідних органів), так і держави в цілому, що в подальшому може тягнути за собою порушення усталених соціальних норм і правил організації суспільного й державного ладу та життя. Слід додати, що у пояснювальній записці зазначається, що законопроект не вимагає консультацій з громадськістю.

Хотілось би почати з того, що сьогодні з’являються такі законопроекти, котрі грубо суперечать загалом Конституції України і в цілому порушують права і свободи людини, на прикладі диктаторських законів 16 січня 2014 року, включаючи і законопроект, «Про захист та збереження авторитету держави». Такими темпами Україна швидко зможе перетвориться в країну з авторитарним режимом, адже ідеї, та вчинки, які пропонуються депутатами не відповідають демократичним державам.
 Тепер надам більше уваги законопроекту, «про критику влади», який набув великого розголосу серед громадян України. Даний законопроект пропонує сидіти і мовчки спостерігати за бездіяльністю влади, або ж її обкраданням, адже виходячи з даного – громадська думка не має права на існування. Як відомо, серед людей існує масова свідомість(більшість), за допомогою якої обирається влада, яка в подальшому буде задовольняти потреби, інтереси народу і звичайно діяти в межах закону. Якщо влада чи певні державні органи, чи структури не можуть впоратись чи належно виконувати свої обов’язки, потрібно прийняти відповідні міри. Як показав досвід, якщо цього не зробить народ – цього не зробить ніхто. За допомогою спільної думки та ідеї, яка стала масовою, ми зігнали злочинну владу і зможемо це зробити знову і знову… Головне діяти злагоджено, не порушуючи закону. Не хочеться навіть допустити думки, щоб було, якби законопроект був чинним при януківскій владі, та до чого міг би призвести!

 Звичайно, зараз йде війна з Росією, інформаційна війна, яка значно більше розділяє Україну, адже зомбує населення та кардинально міняє думку людини, що спричиняє внутрішню зневагу та антипатію до країни та її очільників. Першочергово потрібно ввести санкції, заборонивши транслювати російські провокативні телеканали, програми та загалом інформаційні ресурси, які несуть негативний вплив та загострюють внутрішній конфлікт. Не зупиняючись на початому –  сконцентрувати увагу на вирішенні воєнного конфлікту, зупинити корупцію, здійснити рішучіші дії зі сторони влади та направити витрати коштів на військове спорядження, підтримку військовослужбовців, яка сьогодні без участі волонтерів була б не відчутною. Звичайно, не можна забувати про внутрішні проблеми, які відбуваються в кожному місті України. Кожна не байдужа людина не може залишити поза увагою байдужість державних установ до тієї чи іншої проблеми. Наша держава і так зараз на межі економічної кризи тому виникають наступні питання: чи зможе це зробити влада сама без поштовху народу?! Та як бути громаді, коли влада не реагує на численні прохання та звернення?!

Тарас Лозинський, політолог