За порушення трудових прав мобілізованих працівників передбачена кримінальна відповідальність

З початку проведення Антитерористичної операції набуло актуальності питання про поновлення на роботі мобілізованих працівників після закінчення їхньої служби. У юридичному департаменті ГО "Розвиток Громади" пояснили, яке покарання очікує недобросовісних роботодавців у разі звільнення своїх працівників.
 
Як вбачається з листа Мінсоцполітики від 18.09.2014 р. № 1301/13/84-14 - у разі звільнення мобілізованого працівника необхідно поновити його на роботі шляхом скасування наказу про звільнення. Починаючи з дати звільнення, працівникові має бути нарахована середня заробітна плата.

За умови порушення порядку виплати зарплати посадові особи притягуються до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 17 до 850 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як зазначається у листі, Мін'юст від 24.09.2014 р. № 486-0-2-14/7.2 нагадав, що за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів передбачається кримінальна відповідальність. Важливо, що кримінальна відповідальність також встановлена за необґрунтовану невиплату, зокрема, заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену навмисне керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності.
 

"Варто зазначити, що керівник підприємства, установи або організації звільняється від відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснена виплата заробітної плати," - зазначив правозахисник Андрій Болюбаш.