Звідки у нас традиція випікати паски?

Завтра українці святкують Великдень. У підготовку до свята кожна добра господиня випікає головний атрибут торжества – паску. Та звідки взялась у нас така традиція і як це робили наші предки?

За давнім переказом,  Ісус Христос після Свого воскресіння приходив до апостолів під час їх трапез. Середнє місце залишалося не зайнятим, в середині столу лежав призначений Йому хліб.
 
Поступово з'явилася традиція у свято Воскресіння залишати хліб у храмі (по-грецьки він називався «артос»). Його залишали на особливому столі, як це робили апостоли. Впродовж декількох днів артос обноситься під час хресних ходів навколо храму, а в суботу після благословення роздається віруючим. Оскільки сім'я є малою Церквою, то поступово з'явився звичай мати свій артос. Ним стала Паска - високий, циліндричної форми хліб із здобного тіста. Маючи під час пасхальної трапези на столі паску, ми маємо сподівання, що і в нашому будинку невидимо присутній воскреслий Господь.
 
Готуючись до Великодня, господині, крім різноманітної великодньої випічки (пасок та пирогів), обов’язково робили сирні паски. Власне, саме сирна паска, котру готували останньою, вважалася найвишуканішою, її старокиївський рецепт називався «княжа» («князівка», «князівна», «Либідь», а ще — «підперезана»). З ніжним смаком та вигадливими прикрасами, ця паска й раніше робилася порівняно швидко, а з сучасними продуктами — взагалі за півгодини. Справа в тому, що цей оригінальний рецепт не потребує ані варки, ані відтискання сиру: паска формується з сирної маси, добре вимішаної зі сметаною, котру збивали з цукровою пудрою, ваніллю та цедрою, крихким печивом (раніше використовували крошку спеціальних коржів), сухофруктами та горішками, а також і шоколадом. На прикраси, котрі викладали у вигляді хреста, йшли цукати знаменитого київського сухого варення, виливали й шоколадні хрестики, які знімали за святковим столом дітям. Сирну паску викладали гіркою на святковому блюді, й оздоблювали «короною» (обгортали широкою стрічкою пергаментного паперу, розмальованого великодніми символами та зверху підрізаного зубчиками). Обгорнуту паску «підперезували» — звідси й одна зі старих її назв — підв’язували, роблячи їй легку, ледь помітну «талію» мереживом, переплетеним з віночком квітів.
 
Загалом колись українці пекли паски 3 видів:
жовту паску — її святили і споживали в неділю, паска Сонцю
білу паску — з нею ходили на кладовище на Проводи, паска душам померлих родичів
чорну паску — житній хліб, її українці їли щодня, паска господарям та родичам
 
І сьогодні паска в українських домівках займає основне місце на Великодньому столі. Українські господині винайшли чимало різних цікавих рецептів приготування та оздоблення «святкового хліба». Розписані, різнокольорові пасочки прикрашають наші Великодні кошики і продовжують традиції християн.