26.04.1986 День що змінив історію

Цьогоріч минає  30 років після жахливої катастрофи на ЧАЕС. Відлуння  тієї аварії ми переживаємо дотепер.

Мало кому відомо, що найбільша техногенна катастрофа в історії людства сталась в результаті непідготовленого експерименту. Вибухом було повністю зруйновано 4-ий реактор, сотні тон радіоактивних речовин піднялись у повітря.

Того дня ніхто не очікував лиха.

Ранок в Прип’яті розпочався як завжди. Люди пішли на свою роботу, діти - до школи та в дитячі садки. Рішення про евакуацію було прийнято  лише через 35 годин після аварії. Виїжджаючи з міста люди були переконані, що це лише на кілька днів.

Світ дізнався про трагедію через 57 годин, коли підвищений рівень радіації зафіксували аж у Швеції. Близько 600 робітників евакуювали з Форсмарської атомної електростанції, бо шведи припустили, що радіація може виходити з їхньої електростанції.

Радянський союз визнав аварію більше, ніж через дві доби після вибуху. Агентство ТАРС повідомило коротко: «На Чорнобильській АЕС стався нещасний випадок. Один з реакторів пошкоджено. Вжито заходів… Потерпілим надано медичну допомогу».

Через 6 днів після трагедії керівництво УРСР прийняло рішення про евакуацію населення з 30-кілометрової зони навколо ЧАЕС. Триватиме вона аж до кінця 1986 року. Згодом цю зону офіційно визнають зоною відчуження.

Всього у ліквідації аварії на ЧАЕС візьмуть участь 600 000 осіб. Із них кожен десятий помре, кожен четвертий залишиться інвалідом. Точну кількість жертв не можуть визначити і досі.

Навіть зараз, через три десятиліття, Чорнобиль викликає в людей лише біль і смуток.  Цей шрам болітиме Україну ще не один десяток років.