За крок до транспортного колапсу

Проблема, що вже більше двох тижнів поспіль залишається актуальною та невирішеною для львів'ян - забезпечення належних умов для проїзду в громадському транспорті. Ситуація виглядає так, що на Львів чекає транспортний колапс. І на це є багато причин.

Громадський транспорт - це буденна потреба переважної частини місцевих жителів. Нехтування належного забезпечення проїзду призвело до обурення та конфліктів у суспільстві. Дилема в тому, що перевізники активно захищають свої інтереси і наполягають на їх задоволенні:
- підняти тарифи на проїзд, мотивуючи збільшенням цін на пальне;
- компенсувати їм витрати за перевезення пільгових категорій громадян.

І як завжди, аргументують свої вимоги тим, що витрати - великі, транспортні засоби потребуть ремонту. Але, як показує досвід, після задоволення своїх вимог, нічого не змінюється, крім невиправданих тарифів за проїзд.

Громадяни, відповідно, вимагають керуватися не тільки здоровим глуздом, а насамперед чинним законодавством України, зокрема Закону України "Про транспорт", в якому зазначено:
- визначення рівня тарифів на транспортні послуги відповідно до законодавства;
- забезпечення прав на пільги громадян щодо користування транспортом;
- забезпечення безпеки під час проїзду;
- безпечне функціонування транспорту;
- визначеного графіку руху маршрутних таксі.

Найголовніше для львів'ян - це безпека та відповідність ціни і якості. Напевне, у ХVIII ст. "тарадайки", як тоді називали перші види транспорту у Львові, були краще і безпечніше облаштовані, ніж маршрутні таксі у ХХІ ст. Належних умов з боку перевізників ніколи не було, але вони постійно наполягають на підвищенні ціни за проїзд.

Не зрозумілим залишається, чому перевізники і громадяни опиняються в конфліктній ситуації, якщо у вирішенні таких проблем, насамперед, мають брати активну участь представники місцевого самоврядування, зокрема пан Садовий. Місцева влада повинна першочергово забезпечити якісне перевезення жителів міста, що для них є буденною потребою, та його гостей. Тим більше, коли мова йде про наше місто - Львів, що має найбільший туристичний потенціал в Україні.

Міська рада не виконує своїх обов'язків і, як завжди, тільки спостерігає і відтягує в довгий ящик прийняття важливих рішень. А все для того, щоб не псувати свого "миротворчого" іміджу, задля якого готова приймати антиконституційні рішення. Свідченням чого, є прийняття рішення 115 "Про тимчасове встановлення часу дії посвідченнь пільгових категорій пасажирів у міському автотранспорті" від 10 березня 2015 р. Міська рада хотіла вийти сухою з води: і перевізникам догодити, і громадян не спровокувати різким збільшенням тарифів. Прийняття даного рішення призвело до маси обурень пільгових категорій людей, до думки яких ніхто не дослухався в черговий раз.

Натомість перевізники не зупиняються на досягнутому і далі наполягають на підвищенні тарифів і без скасування обмеження часу дії посвідчень пільговиків.

І знову, нема конструктивних пропозицій з боку мерії, яким чином можна вирішити проблему проїзду у транспортних засобах. Складається враження, що ситуацію пустили на самотік. Проводять громадські слухання, але вони не дають ніякого продуктивного результату, адже їх неналежно організовують і свідомо зривають.

Вчора пан Садовий повідомив, що громада має визначитися з часом, коли провести повторні слухання, а також запропонувати суму, на яку вони робитимуть коригування. Виникає питання, для чого нам міська рада, мер міста, якщо до людей і так недослуховуються, а проблеми не вирішуються?!

Чому близько місяця у міській раді не розроблено ніякого конкретного плану врегулювання проблеми з транспортними перевезеннями? Природньо, що кожна зі сторін захищає свої інтереси. І завданням місцевої влади у цій ситуації не стояти осторонь чи свідомо займати нейтральну позицію, а надавати всі можливі варіанти розв'язання цієї проблеми і сприяти врегулюванню народного невдоволення. Беручи до уваги пропозиції громадян, перевізників та громадських організацій, назвати адекватну ціну за проїзд, обґрунтувати її і донести до відома та на розгляд громади, не посягаючи на законні права людей. І саме міська рада, зокрема пан Садовий, повинні запропонувати свої механізми врегулювання даної проблеми і спільним рішенням всіх сторін дійти консенсусу.

До вашої уваги фото "типової" львівської "маршрутки". А скільки Ви готові платити за проїзд у цьому транспорті?








Христина Мелекесцева