Бійцям АТО надають безкоштовну юридичну консультацію у шпиталі

Однією з найактуальніших проблем є отримання статусу учасника бойових дій, який надає бійцям АТО пільги. Процес отримання статусу прописаний постановою Кабміну від 20 серпня 2014 року №413 та передбачає цілу бюрократичну процедуру.

Юристи-волонтери Назар та Ірина щодня проводять безкоштовні консультації в шпиталі, куди приходять бійці АТО. Налічується вже понад 200 людей, які звернулися до них. Про найактуальніші питання учасників бойових дій розповів юрист Назар.

Скажіть, як особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, отримати посвідчення учасника бойових дій?
 — Для отримання посвідчення учасника бойових дій необхідно подати на розгляд комісії Міністерства оборони України ряд документів. Подавати зазначені документи на посвідчення учасника бойових дій, мають право командири військових частин або інші керівники установ, закладів. Якщо учасники АТО звільнені з військової служби, документи подають через комісії обласних військових комісаріатів та міського військового комісаріату міста Києва.

Які потрібно документи для надання статусу учасника бойових дій, особам, які брали безпосередню участь в АТО?
 — Потрібні документи:
- довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
- витяги із наказів по стройовій частині про прибуття до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції;
- витяги із наказів по стройовій частині першого заступника керівника Антитерористичного центру (командира сектору) про прибуття для виконання завдань антитерористичної операції та вибуття до місця постійної дислокації;
- копії посвідчень про відрядження (в разі їх наявності);
- копії документів про отримання поранень (в разі їх наявності);
- список військовослужбовців військової частини А0000 Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Список складається в алфавітному порядку та надається в паперовому й електронному вигляді разом з відповідними документами на адресу: 03168, м. Київ, 168, Повітрофлотський пр-т, 6, Департамент кадрової політики Міністерства оборони України. Також список в електронному вигляді Microsoft Excel (версія 97-2003) надсилається на автоматизовану систему управління Збройних Сил України «Дніпро» (за наявністю) на адресу Deg_dkp@dod.ua.».
 
Як мають подавати документи учасники антитерористичної операції та звільнені з військової служби?
 — Документи подають через комісії обласних військових комісаріатів та міського військового комісаріату міста Києва.
Усі документи, які подаються до комісії Міністерства оборони України з питань визначення учасників бойових дій, передаються до архівних установ України для тривалого (до 50 років включно) зберігання.
Комісія Міністерства оборони України з питань визначення учасників бойових дій вивчає документи і направляє їх на розгляд до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, а у разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертає їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання».
 
Які гарантії правового і соціального захисту мають громадяни України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни?

 — Гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами України.
Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
 
Який порядок отримання земельної ділянки учасником бойових дій?

 — Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, всі громадяни України мають право на разову безоплатну передачу землі у власність, один раз по кожному виду використання, із земель державної і комунальної власності, в межах норм безоплатної приватизації, в таких розмірах:
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
- для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара,
у селищах – не більше 0,15 гектара,
у містах – не більше 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.


Які документи потрібні, щоб  подати  до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування за місцезнаходженням ділянки?
- заяву (у якій зазначається розмір та цільове призначення ділянки);
- додаток: графічні матеріали, в яких зазначається бажане місце розташування ділянки;
- погодження землекористувача – подається тільки у випадках, якщо дана ділянка перебуває у користуванні іншої особи;
- копія паспорта;
- копія ідентифікаційного номера;
- документ, що підтверджує участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка).
Після отримання необхідного пакету документів відповідний орган протягом строку не більше одного місяця розглядає клопотання і надає дозвіл або відмову на розробку проекту землеустрою.
 

Косів Катерина, журналіст