Земля для учасників АТО: на всіх не вистачить? – коментар юриста ГО “Розвиток Громади”

Журналісти європейського видання Deutsche Welle дізнавалися про процедуру отримання обіцяних земельних ділянок військовослужбовцями. Про ситуацію на Львівщині розповів учасник ГО “Розвиток Громади” правозахисник Юрій Татомир.

“Згідно з законом “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, кожен учасник АТО має право на безоплатну земельну ділянку. Залежно від цілі призначення та місця розташування, це можуть бути десять, 12 соток або навіть два гектари. Однак для багатьох це право залишається лише на папері”, – написали у ЗМІ.


У розмові з DW юрист Центру допомоги учасникам АТО, активіст громадської організації (ГО) “Розвиток громади” Юрій Татомир констатує, що відмов у виділенні землі останнім часом побільшало. Саме з цією проблемою учасники АТО зі Львівщини все частіше звертаються за допомогою, зазначає він. “Скористатися правом на безоплатну земельну ділянку можуть далеко не всі, але і судитися з державою ще ніхто не наважився”, – каже юрист.


Учасник АТО має сам знайти для себе землю, а орган самоврядування лише вирішує чи можна цю ділянку віддавати під певні цілі, пояснює експерт. Інформацію про вільні ділянки можна купити, але у відповідях на офіційні запити її немає, зазначає Татомир. Він переконаний, що і область, і місто мають вільні землі, але ця інформація – не для загалу, а для певного кола людей, які заробляють на земельному ринку.

На думку Юрія Татомира, схожі програми мають підводні течії, адже їх учасникам треба буде ставати інвесторами або брати кредити. Також незрозуміло чи прозорою буде схема обрання забудовника, чи не буде це чергова “своя” компанія, близька до владних коридорів, зауважує адвокат.

Експерт звертає увагу на той факт, що статус учасника АТО станом на 23 лютого отримали 17,2 тисячі осіб, тоді як заяви до Держземагентва, за даними відомства, подали у півтора рази більше осіб. “Це дозволяє мені припустити, що в цій частині можлива корупція або зловживання”, – каже Татомир. Адже прецедентів із псевдоучасниками АТО в Україні вже було немало, додає юрист. Цей статус, за його словами, “приміряли” здебільшого службовці прокуратури та інших правоохоронних органів.

Нагадаємо, в рамках ГО “Розвиток Громади” діє Центр допомоги сім’ям загиблих в АТО. Активісти надають юридичну, психологічну та матеріально технічну допомогу родинам загиблих військовослужбовців.

За матеріалами dw.de