Учасників бойових дій звільнили від сплати судового збору

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду роз'яснив, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їх прав, на підставі пункту 13 частин першої статті 5 Закону "Про судовий збір".
 
У постанові від 27 червня у справі № 572/2088/17 (повний текст доступний в Verdictum) роз'яснено, що недоліки законодавчої техніки, яка використовувалася законодавцем під час підготовки Закону "Про судовий збір" не мають впливати на гарантовані державою пільги щодо сплати судового збору, порушувати і обмежувати права учасників бойових дій при їх зверненні до суду, у зв'язку з порушенням будь-яких їх прав, незалежно від характеру, предмета і підстав таких позовів.
 
З 1 вересня 2015 року пільги щодо сплати судового збору учасниками бойових дій встановлені пунктом 13 частин першої статті 5 Закону "Про судовий збір", який є спеціальним Законом і не містить ніяких обмежень для учасників бойових дій щодо предмета судового захисту порушених прав.
 
На думку Верховного Суду учасника бойових дій повинні звільнити від судового збору у тому числі, якщо справа стосується стягнення майнової і моральної шкоди, заподіяної джерелом підвищеної небезпеки, і не пов'язана з порушенням прав позивача як учасника бойових дій.
 
«Судовий збір – це один зі складових судових витрат, який справляється по всій території нашої держави за подання позовних та інших видів заяв, скарг до суду, а також за здійснення видачі судових документів. Цілком правильно, що законодавець, реалізуючи свої повноваження, може звільнити від сплати судового збору певне коло осіб, в даному випадку, учасників бойових дій. Логіка побудови правової норми, що міститься в статті 5 Закону України «Про судовий збір» свідчить про те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у всіх справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав, без винятку. Тому рішення Верховного Суду, однозначно, прогресивне», - пояснила адвокат Фещук Софія.