Автівки з іноземною реєстрацією і нові правила пільгового розмитнення

Як легально можна їздити в Україні на авто з польською реєстрацією?”- cаме з таким питанням усе частіше  звертаються до Центру безоплатної правової допомоги, що діє при ГО “Розвиток Громади”.

Отже:

5-10 днів - транзит (якщо авто у власності або співвласності в нерезидента*). Строки транзиту для авто на іноземній реєстрації - 5 днів - при перетині одного і того ж кордону, 10 днів - через різні пункти пропуску. У разі, якщо водій протермінував цей строк, йому загрожує штраф у розмірі 8500 грн.

60 днів протягом одного календарного року (строк може бути безперервний так і перерваний), якщо громадянин-резидент перебуває на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном або постійно проживає на території іншої держави, що підтверджується документально. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

У випадку, коли авто вчасно не залишає територію України (з врахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадянина: ДТП, ремонт авто, хвороба, інші життєві обставини)  потрібно звернутися до регіональної митниці з проханням продовжити термін перебування авто на території України  за умови документального підтвердження цих обставин (це може бути довідка з лікарні, СТО, поліції тощо).

У випадку, якщо авто без поважної причини не перетнуло кордон протягом встановленого терміну, то, якщо його затримають працівники поліції, автомобіль забирають на штрафмайданчик і необхідно буде сплатити штраф.

1 рік – термін, протягом якого лише громадянам-нерезидентам дозволяється тимчасове ввезення транспортних засобів на митну територію України для особистого користування. Обов’язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Варто також звернути особливу увагу на таку норму Митного кодексу України: Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно тими громадянами, які ввезли їх в Україну, для їх особистих потреб, не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані, а також відчужені чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Зараз поліцію підключили до бази митниці і вони чітко бачать хто і як заїжджав на авто з іноземною реєстрацією в Україну.

Тому, перед тим як купувати автомобіль на іноземній реєстрації радимо десять разів подумати, адже Вам доведеться з постійною періодичністю перетинати кордон України (кожних 5-10 днів), або будьте готові заплатити штраф чи навіть залишитися без свого чотириколісного улюбленця назавжди.
 
Нещодавно з’явилася інша можливість для автовласників придбати авто за зниженою ціною.
З метою стимулювання розвитку ринку автотранспортних засобів в Україні Верховна Рада проголосувала законопроект 3251, чим суттєво знизила ставку акцизного податку на вживані автомобілі до рівня ставок на нові авто.
На що варто звернути увагу, якщо Ви все ж вирішите придбати автомобіль за кордоном та скористатися зниженими ставками акцизного податку на вживані авто:
  • ставки акцизного податку, встановлені законом, не застосовуються для легкових автомобілів, якщо вони мають походження з країни, визнаної державою-окупантом та державою-агресором по відношенню до України, або ввозяться з території такої держави-окупанта та/або з окупованої території України;
  • ставки не застосовуються на авто вироблені до 1 січня 2010 року;
  • ставки не застосовуються для легкових автомобілів, якщо вони ввозяться на митну територію України особою для власного використання або на користь інших осіб за договорами купівлі-продажу, поставки, дарування, комісії, доручення, поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду у кількості понад один легковий автомобіль протягом календарного року;
  • легкові автомобілі повинні відповідати екологічному стандарту ЄВРО-5;
  • виїжджаючи за кордон з метою купівлі автомобіля варто брати з собою не більше 10 000 євро, оскільки в іншому випадку доведеться підтверджувати походження грошей;
  • вартість розмитнення можете розрахувати самостійно на калькуляторі розмитнення, такі калькулятори можна вільно знайти в мережі інтернет;
  • митне оформлення переміщуваних громадянами через митний кордон України ТЗ митниця проводить за місцем постійного проживання або тимчасового перебування громадян, крім випадків: ввезення громадянами транспортного засобу з метою транзиту через митну територію України; вивезення (зокрема, тимчасово) громадянами транспортного засобу за межі митної території України. Отже, платити податки під час розмитнення автомобіля, ввезеного в Україну з-за кордону, необхідно на митниці, що розміщена найближче до місця проживання (реєстрації) громадянина, який ввіз це авто в нашу країну. Зробити це потрібно не пізніше 10 днів з часу перетину кордону;
  • після розмитнення автомобіля необхідно протягом 10 днів поставити авто на облік.
 
Наголошуємо, що знижені ставки акцизного податку будуть діяти до 31 грудня 2018 року.
 
*Нерезидент – юридична або фізична особа, яка діє в одній державі, але постійно зареєстрована чи проживає в іншій.
 
За даними:
Митний кодекс України
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=56718
 
                                                                                              Тетяна Панасенко
Центр безоплатної правової допомоги при ГО “Розвиток Громади”