Містобудівні рішення виконкому суперечать законодавству України

Кілька переможних рішень судів різних інстанцій у справах щодо містобудівних рішень виконавчого комітету Львівської міської ради дають надію львів’янам на припинення стихійної забудови Львова і можливість скасування найбільш скандальних і неприйнятних рішень міської ради у сфері містобудування. І, у справах щодо відновлення пасажу «Міколяша» і незаконного будівництва багатоповерхового готелю на вул.Вороного і, у справах щодо зміни цільового призначення землі на вул.Малоголосківська та вул.Щирецька представники ГО «Розвиток Громади» активно діяли спільно з мешканцями, будучи постійно поруч і надаючи усі необхідні консультації та підтримку. Водночас, не може не тішити започаткування правдивого висвітлення цих питань у ЗМІ, які донедавна говорили про сферу містобудування лише з позиції Львівської міської ради, замовчуючи про порушення влади і протести громади.

Судові баталії мешканців району Малоголосківської з виконкомом Львівської міської ради, який своїми рішеннями перетворив цей район у депресивну зону почалися у лютому 2018 року, коли ОСББ «Малоголосківська 8д» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом щодо скасувати рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 18 серпня 2017 року № 737 «Про внесення змін до детального плану житлового району «Під Голоском». Цими змінами виконком змінив зонування земельної ділянки з північної сторони будинку «Малоголосківська 8д» з малоповерхової забудови на масив багатоповерхової забудови, що фактично позбавляло людей прибудинкової території.

Суд першої інстанції підтримав доводи ОСББ про те, що змінивши поверховість забудови з малоповерхової на багатоповерхову, виконавчий комітет діяв з виходом за межі своїх повноважень, а зміни у детальний план не відповідають Генеральному плану м.Львова, плану зонування територій і задовольнив позов. Однак, до апеляційної інстанції юристи Львівської міської ради підготувались ретельніше: до справи долучили ухвалу Львівської міської ради від 20 грудня 2018 року № 4444 «Про затвердження рішень виконавчого комітету від 16 вересня .2016 року № 841, від 19 серпня 2016 року №749, від 18 серпня 2017 року № 737, від 30 березня 2018 року № 341, від 03 серпня 2018 року № 846» », якої на момент прийняття оскаржуваного рішення виконкому Львівської міської ради та на момент прийняття судом першої інстанції рішення по справі просто не існувало.

Крім того, суд прийняв доводи Львівської міської ради про безпідставність твердження про порушення прав та інтересів мешканців ОСББ «у зв`язку із збільшенням густоти заселення території, оскільки відповідно до ДБНів…. треба прагнути до компактного розвитку плану забудови, що досягається підвищенням інтенсивності використання території під основні функції». З цих доводів постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2019 року апеляційну скаргу Львівської міської ради було задоволено.

Відтак, не погоджуючись з рішенням апеляційної інстанції представники ОСББ «Малоголосківська 8д» звернулися з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просили скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити у силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2018 року. Колегія суддів Верховного суду прийняла пояснення мешканців Малоголосківської, відкинули новий доказ, поданий Львівською міською радою і погодились, що затверджені зміни в детальний план території порушують права учасників ОСББ, оскільки межують з територією, яка йому належить та накладається на неї.

У підсумку мешканців Малоголосківської чекає повторний розгляд справи в апеляційній інстанції, але вже без запізнілої Ухвали ЛМР, яка фактично узаконила заднім числом усі протиправні рішення виконкому у сфері містобудування.

Другою перемогою львів’ян у суді є справа щодо відтворення пасажу «Міколяша» на прибудинковій території мешканців вул.Ференца Ліста,6. Йдеться про рішення Апеляційного суду Львівської області про відхилення апеляційної скарги Львівської міської ради та залишення в силі рішення першої інстанції щодо скасування Ухвали ЛМР про незаконне надання в оренду земельних ділянок на вул.Вороного, 6 і вул.Коперніка, 1, які є прибудинковою територією мешканців вул. Ференца Ліста, 6.

Крім того, Верховний суд України розглядає касаційну скаргу мешканців вул.Вороного, які оскаржили детальний план території, обмеженої вул. М. Вороного, вул. С. Руданського, вул. Ф. Ліста, вул. М. Коперника, пл. А. Міцкевича та просп. Т. Шевченка, яким передбачалось будівництво 6-поверхового готелю на вул.Вороного, на місці паркінгу і спортивного майданчика. Оскільки чиновники Львівської міської ради допускали грубі порушення при розробці цього детального плану, нехтували думкою мешканців і вдавались до маніпуляцій, журналісти пов’язали  це будівництво з бізнес партнером і соратником Андрія Садового з часів «Галицьких інвестицій» Олегом Лавриком. Однак, дані порушення дозволили судам двох інстанцій прийняти рішення про незаконність даного детального плану території, що дозволяє припустити повну перемогу мешканців Вороного у цій справі у Верховному суді.

На другому році боротьби мешканців Львова проти містобудівних рішень виконкому у судах, за підтримки громадських активістів ГО «Розвиток Громади», ГО «Народна дія» ми бачимо перші прецеденти, які свідчать про системні порушення посадовцями Львівської міської ради містобудівного законодавства і прав громадян на громадський простір, належну транспортну і соціальну інфраструктури.

Нагадаємо, що з початку 2018 року, представники ГО «Розвиток Громади» запровадили практику інформування мешканців Львова про громадські обговорення проектів детальних планів територій, що зумовила участь громади у контролі над розробленням планування територій м.Львова і активне оскарження рішень у судах.