Тонка межа між захистом персональних даних та доступом до публічної інформації

Ці та інші питання обговорювалися 23 липня під час круглого столу на тему «Захист персональних даних в Україні: виклики та перспективи розвитку», який проводився в Українському католицькому університеті.   У заході взяла участь активістка ГО «Розвиток Громади», юрист Тетяна Панасенко.

Круглий стіл, організований Офісом Ради Європи в Україні та Генеральним Директоратом Ради Європи спільно з Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та Центром верховенства права УКУ, відбувався в рамках реалізації спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні».  Основним доповідачем круглого столу була Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. Тому саме їй було адресовано найбільше запитань, які стосувалися захисту персональних даних в Україні та доступу до публічної інформації. Особливо пізнавальною для присутніх була відповідь на запитання активістки ГО «Розвиток Громади» Тетяни Панасенко:

«Мені була цікава позиція фахівців, зокрема Омбудсмена, з наступного питання: Борис Філатов написав запит на ім’я Міхеїла Саакашвілі з вимогою надати інформацію про місце свого проживання і реєстрації. Власне, яка б мала бути відповідь і як розцінювати таку інформацію - як захист персональних даних (місце проживання особи) чи доступ до публічної інформації (оскільки Саакашвілі державний службовець, публічна особа)».


Відповідь виявилася неоднозначною. Спершу представник Уповноваженого з питань захисту персональних даних Маркіян Бем повідомив, що запит про місце проживання посадової особи не має відношення до його службових обов’язків, тому ця інформація є закритою. Проте Омбудсмен Валерія Лутковська повідомила за яких умов держслужбовець буде зобов’язаний надати відповідь. Важливим фактором у цій справі є суспільний інтерес: якщо особа, яка надсилає запит може обґрунтувати у зв’язку із чим суспільство хоче знати де проживає посадовець, то такі дані, які за загальним правилом є закриті, можуть бути відкритими. В даному випадку, якщо депутат Філатов хоче дізнатись інформацію з цікавості –  питання не буде розглядатися як доступ до публічної інформації, якщо ж він обґрунтує чому існує суспільний інтерес – потрібно буде надати відповідь.Осягнути усі правові аспекти даного питання можна буде під час навчального курсу «Школа захисту персональних даних». Короткий курс лекцій тривалістю 2-3 дні планують провести на базі УКУ з метою поглиблення знань у сфері захисту персональних даних, вивчення міжнародного досвіду, українського законодавства із захисту персональних даних.