Прихована схема оренди в центрі міста

СУТЬ СПРАВИ:
Юристи громадської організації «Розвиток Громади» провели громадське розслідування щодо оренди нежитлових приміщень за 1 грн. в рік у Львівської міської ради.
 
ЙДЕМО ПО ПОРЯДКУ:
Ми з вами добре знаємо, що оренда приміщення в центрі міста доступна далеко не всім через свою «кусючу» вартість. Проте, існує схема, яка дозволяє «обраним» орендувати їх лише за 1 гривню.
В ході проведення громадського розслідування активісти дізналися, що дуже багато приміщень, які за договорами оренди надаються Львівським комунальним підприємствам (ЛКП) за 1 грн. в рік, насправді ж використовуються підприємцями для ведення своєї підприємницької діяльності та одержання прибутку, тобто, приміщення комунальної власності використовується не за призначенням.
Згідно з Додатком № 1 Положення про оренду майна територіальної громади м. Львова, приміщення за таку орендну плату (1 грн. в рік) надаються лише бюджетним, громадським та благодійним організаціям, котрі утримуються за рахунок міського бюджету; комунальним телерадіоорганізаціям, редакціям комунальних періодичних видань, науково–дослідним установам, комунальних підприємств, установ, організацій власником яких є Львівська міська рада; релігійним організаціям; видавництвам друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, які публікуються лише державною мовою тощо.
Проте, що ми маємо в реаліях. Наведемо приклад. На запит активістів, їм було надано інформацію про те, хто орендує приміщення в міської ради за 1 грн. та за якими адресами, а також копії договорів про оренду з Львівськими комунальними підприємствами. З положень одного з них вбачається, що приміщення площею 22 м2 за адресою: м. Львів, вул. Сербська, 3, де знаходиться один з кращих відпочинкових закладів міста, здається в оренду Львівському комунальному підприємству «Старий Львів». Згідно з п. 2.1. договору, об’єкт оренди комунальним підприємством має використовуватись для службових потреб. Після виїзду на місце активісти з’ясували, що станом на 29.08.2016 року будинок на вул. Сербській, 3 не має іншого входу, окрім парадного, де розміщується розважально-відпочинковий заклад. Також біля нього немає жодних прибудов та надбудов, що могло б свідчити про наявність ЛКП.
Окрім цього, отримавши відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником приміщення площею 580.7 м2, яке знаходиться по вул. Сербській, 3 є ТзОВ «ШОКООООООООЛАД».
Відвідавши заклад і не знайшовши потрібне нам приміщення, ми поцікавились у продавців, де ж саме знаходиться ЛКП «Старий Львів», на що вони лише знизали плечима, сказавши, що не чули нічого такого, а на всіх поверхах розміщені тільки відділи майстерні шоколаду. Яким чином Львівська міська рада здає приміщення без окремого входу в цілісному будинку, нам невідомо.
Чому так сталося? Хтозна. Напевно, у бюджеті м. Львова є занадто багато грошей, якщо чиновники так легковажно віддають в оренду приміщення у центрі міста, які би могли принести колосальні суми. Або, можливо, управління комунальної власності здає не своє приміщення? Чи може не за 1 гривню?
 
ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ СПРАВИ:
Юристи ГО «Розвиток Громади» надіслали низку інформаційних запитів до Львівської міської ради, зокрема до управління комунальної власності. Здобувши інформацію та належно засвідчені копії договорів, юристи провели їх правовий аналіз та порівняли з реальною ситуацією. В результаті отримали відомості про те, хто насправді орендує приміщення за 1 гривню, обходячи норми законів.
Окрім цього, відправлено запит в управління комунальної власності ЛМР та ЛКП «Старий Львів» з метою отримання відповідей на конкретні запитання, які стосуються оренди.
 
В ПІДСУМКУ:
            Яка ж складається ситуація на сьогоднішній день?! Львівська міська рада надає де-юре в оренду нежитлові приміщення за 1 гривню в рік комунальним підприємствам, а де-факто в них працюють підприємці, які збагачуються за рахунок міського бюджету. Де знаходяться приміщення комунальних підприємств, окрім їхніх головних офісів, залишається загадкою, зате у місті збільшується кількість розважально-відпочинкових закладів.

Продовження очікуємо незабаром...