Мешканцям Львова заборонили утворювати відходи - Програма-стратегія поводження з ТПВ

Більш ніж за рік з моменту виникнення проблем із вивезенням твердих побутових відходів з міста, виконавча гілка влади Львівської міської ради розробила та ухвалою від 29.06.2017 №2163 затвердила на пленарному засіданні сесії ЛМР Програму "Стратегія поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2017 - 2019 роки".
 

Відразу насторожує два статуси затвердженого ухвалою документу, одночасно «програма» та «стратегія», адже спосіб впровадження таких документів та й результати є різними.
Так, згідно з п. 1.2, так званої «програми», описано стратегічні напрямки роботи та заходи, які дозволять використати існуючі можливості та створять передумови для подальших змін у поводженні з твердими побутовими відходами. Проте, «програма-стратегія», не містить характеристики сучасного стану поводження з ТПВ та опису проблем, на розв'язання яких спрямований документ. Зокрема немає аналізу щодо фактичної кількості утворюваних відходів, в т.ч. на одного мешканця, відсутній опис та характеристики наявної системи роздільного збору відходів, кількості утворюваної вторсировини у місці, потужностей з переробки цих відходів, відсутня інформація про відповідність існуючих тарифів на вивіз сміття фактичному утворенню та витратам на його вивезення, не проведено аналізу доцільності компостування відходів та потреби, обсяги і можливості його застосування на теренах міста.
        
Незважаючи на зміст п. 1.2 так званої програми, остання не містить жодного конкретного заходу, що мав би здійснюватися впродовж 2017 – 2019, із зазначенням відповідального виконавця, джерела та розміру фінансування, механізм їх реалізації.
За відсутності цих ознак, дана «програма» не має практичного застосування, та для можливості реалізації намірів, зазначених у ній, відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» потрібно прийняття чергової ухвали про затвердження пріоритетних заходів, спрямованих на покращення ситуації із поводження із ТПВ, із затвердженням виконавців та розміру і джерел фінансування. Крім того, за наявності обмеженості бюджету, фахівці мали б прописати пріоритетність виконання запланованих заходів аби зменшити найгостріші проблеми сміття.

Черговим «ноу-хау» є п. 3.3.2.1 так званої «програми», який цитуємо: «Розробити тарифні ставки на вивезення твердих побутових відходів за принципом «скільки викидаєш - стільки платиш».

Запропонований принцип: «скільки викидаєш - стільки платиш» нагадує винахід велосипеда у 21 сторіччі, адже законодавчо врегульовано встановлення норми - кількісного показника споживання послуг з вивезення побутових відходів, які утворюються на одну розрахункову одиницю як для юридичних так і фізичних осіб. Норми надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України  30.07.2010 N 259, є обов’язковими для виконання у населених пунктах України і діють як захист населення від можливих зловживань з боку перевізників ТПВ чи органів місцевого самоврядування.

 
Наступним критичним нововеденням є п. 3.3.3.1., який цитуємо: «Створити систему компостування зеленої органіки (трава, гілки, листя) при школах, садочках, прибудинкових територіях.» Даний пункт є фактом необізнаності «фахівців», які розробили «програму», щодо наявної законодавчої бази.
Так, пунктом 3.7 державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України 17.03.2011 N 145, визначено, що у період листопаду потрібно своєчасно прибирати опале листя. Зібране листя необхідно вивозити на спеціально відведені ділянки або на поля компостування.
Тобто, території садочків і шкіл не можуть використовуватись для влаштування на них об’єктів поводження з відходами – компостних полів чи ділянок. Таке положення «програми» є актом тероризму проти дітей.
 

Феноменальним є пункт програми: «4.1. Зменшення утворення твердих побутових відходах на одного мешканця міста як мінімум на 30 відсотків.» Як можна без розроблення заходів, опису проблеми, на вирішення яких розроблені заходи, розрахувати, що очікуваним результатом програми є зменшення утворення твердих побутових відходах на одного мешканця міста як мінімум на 30 відсотків? Мало того, заходи із утилізації не є заходами із зменшення утворення відходів, тому абсурдним є твердження що збільшення об’ємів переробки призведе до зменшення утворення відходів. Хіба що мешканцям заборонять утворювати відходи?
 
Зрозуміло, що виконавчий комітет ЛМР взагалі не контролює та не виконує ухвали ЛМР, а подає на розгляд сесії проекти «програм» виключно для піару та профанації роботи своєї «команди».
 
Так, ще у 2014 році ухвалою ЛМР від  18.12.2014 №4132  затверджено Програму поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2014-2018 роки», основними цілями якої є:
- повне охоплення території міста послугами зі збору та вивезення ТПВ;
- оновлення контейнерного господарства та парку сміттєвозів, облаштування контейнерних майданчиків;
- завершення процесу впровадження системи роздільного збирання ТПВ;
- створення потужностей з сортування та переробки ТПВ;
- зменшення частки відходів, що захоронюються на міському полігоні ТПВ;
- поетапне закриття міського полігону ТПВ, будівництво нових сміттєпереробних комплексів та сучасного полігону ТПВ;
- удосконалення нормативно-методичного, організаційного, інформаційного та іншого забезпечення сфери поводження з ТПВ;
- підвищення рівня відповідальності та екологічної культури населення.
 
На даний час, ухвалою ЛМР від 29.06.2017 №2163 надано на період до 30.06.2019 згоду на поширення на територію м. Львова повноваження Львівській обласній державній адміністрації щодо вирішення питань збирання, зважування, вивезення, зберігання та захоронення твердих побутових відходів, у тому числі затвердження схеми санітарного очищення та впровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів.
Таким чином, до моменту передачі повноважень в область, діяла попередня програма, яка чинна до 2018 року, і подавати на затвердження депутатам абияк написану Програму-Стратегію просто не було сенсу.
 
Висновок: суспільство, оплачуючи заробітну плату армії чиновників ЛМР, за свої гроші отримало нікчемний документ у вигляді -  «Програма "Стратегія поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2017 - 2019 роки».
Прийняття таких документів не тільки віддалює місто від цивілізованого способу поводження з відходами, а й зневірює громадян України у спроможності жити у цивілізованій країні.