30 мільйонів за одну годину роботи

Одна година на день – саме така завантаженість буде італійської пресувальної лінії, на яку витрачено 30 мільйонів гривень.
 

Нещодавно, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря відкрив деякі основні характеристики майбутнього сміттєпереробного заводу, що планується збудувати на території ТЕЦ 2. Зокрема, на сміттєпереробному заводі у Львові планують використовувати технологію механіко-біологічної переробки ТПВ, а сам об’єкт зможе переробляти 240 тисяч тон в рік. Так, за словами Вадима Ноздрі, на заводі будуть сортувати, висушувати, зневоднювати та компостувати відходи, що дасть змогу зменшити об’єм ТПВ. Відходи, які залишатимуться після маніпуляцій, будуть вивозити на сміттєвий полігон (на який саме – питання теж відкрите).


В майбутньому сміттєпереробному комплексі (який, згідно планів ЛМР, розпочнуть будувати у 2018 році) знайдеться місце й пресувальній лінії, на придбання якої місто вже витратило мільйон євро. За словами Вадима Ноздрі, «хоч вона і занадто потужна для даного комплексу, проте її використовуватимуть для пресування вторинної сировини».  


Цієї вторсировини у морфології львівських відходів, як стверджує В. Ноздря, всього 7-8 % від загального об’єму сміття. Таким чином кількість втоорсировини, яка буде пресуватися щодня складатиме близько 52 тони. При потужності пресу – 40 тон на годину! Іншими словами обладнання, на яке міська рада з кишень мешканців витратила 30 мільйонів гривень буде завантажене трохи більше однієї години на день!

Нагадаємо, що пресувальна лінія була закуплена містом та змонтована в Рясне. Купівля відбулася за договором фінансового лізингу, без проведення  будь-яких тендерних процедур, та бачення перспектив використання пресу у майбутньому.  До складу цього комплексу також входить і обгортувальна лінія, яка повинна була пакувати пресоване сміття у поліетилен. Що з цим обладнанням робити – взагалі не відомо.

Зважаючи на таку нецільову розтрату коштів, виникає досить суттєве побоювання щодо ефективності використання європейських позик на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та будівництво сміттєпереробного заводу на території ТЕЦ-2.

Загалом, Львівська міська рада на ці цілі має отримати 110 мільйонів євро!!! Ці кошти мають надійти з кількох джерел: кредит ЄБРР – 25 млн євро, безповоротний грант від фонду екологічної підтримки – 10 млн євро. Ще 75 млн євро планує надати Європейський інвестиційний банк (30 млн євро на рекультивацію звалища в Грибовичах, та 45 млн євро – на будівництво екологічного сміттєпереробного комплексу).

Позичальником цих коштів буде ЛКП «Зелене місто». В інформаційній картці цього ЛКП на сайті Львівської міської ради вказано, що підприємство створене, вдумайтесь, «з метою отримання прибутку… покращення економічних та соціальних умов колективу підприємства».