Перевізники та представники ЛМР відмовилися пройти тест на детекторі брехні

На громадських слуханнях щодо вартості проїду у міському транспорті львівські перевізники та посадовці міської ради стверджували, що «чорної часи» на транспортних підприємствах немає. Проте в один голос відмовилися пройти тест на поліграфі, що може свідчити, про їхню нечесність перед громадою.

9 квітня у приміщенні Личаківської районної адміністрації Львова відбулись повторні громадські слухання щодо вартості проїзду в міському транспорті. На них були присутні близько двохсот львів’ян.

Громадськість засудила намагання перевізників підняти тариф на проїзд у громадському транспорті, оскільки вони не давали правдивих даних та підрахунків, стосовно того, чому тариф має бути піднятий. Немає чіткого обліку пасажирів у маршрутках, тому навіть представлені ними розрахунки є недійсними. На запитання: скільки готівки (в середньому) в кінці робочого дня привозить водій, представники перевізників відповісти не змогли.

Львів’яни розповідали про «чорну касу» на транспортних підприємствах. Перевізники заперечували. Проте, коли активіст ГО «Розвиток Громади» Олег Долінський публічно запропонував їм підтвердити свої слова, пройшовши тест на детекторі брехні, представники транспортних підприємств всіляко намагалися ухилитися від відповіді та розповіли про так званий «людський фактор».

На громадських слуханнях виступили й представники пільгових категорій населення. Вони спитали, яка юридична підстава була у Львівської міської ради для винесення Рішення 115, яке обмежує законне право на проїзд. Обгрунтованої відповіді громадськість знову ж таки не отримала.
Загалом за результатами слухань сформували ряд таких пропозицій:
  • відмінити ухвалу №115 до того часу, поки не буде введений облік пільговиків
  • встановити у маршрутках відеореєстратори або інші пристрої фіксування пасажиропотоку, і лише після отримання та аналізу їх даних, розглянути тарифи на проїзд
  • створити робочу групу з громадян для розгляду питання вартості перевезень
  • підняти якість перевезення
 
За словами експертів, вимірювання пасажирського потоку – це обов’язок Львівської міської ради. Якщо міські чиновники не спроможні цього зробити, активісти громадської організації «Розвиток Громади» готові допомогти й проконтролювати кількість пасажирів у заявлених на громадських слуханнях маршрутах.