Мерія зухвало обраховує львів’ян!

Широкого розголосу набула інформація органів прокуратури та Львівської облдержадміністрації про відсутність належного обліку утворення ТПВ у Львові, зокрема, виявилось, що в місті щоденно утворюється близько 500 тонн ТПВ, а не 600 тонн, як це постійно заявляла Львівська міська рада.
 
Напевно тому так довго чекали на ваги для сміття, аби правда про передплату за вивіз сміття не стала відома львів’янам і схема наживи могла ще тривати досить довго, щонайменше до зміни людей, які її запровадили.
 
Та чиновники не обмежились банальними дописами по 100 тонн щодень відходів у акти прийому-передачі за вивіз та захоронення сміття, їх «лихий» розум пішов набагато далі.
 
Так, 4 серпня, львів’яни вкотре стали очевидцями, як одягнувшись в вишиванки мер із своєю командою, киваючи нібито на «вимогу» Львівської облдержадмінстрації, в порушення закону вигадали власний розрахунок за вивіз сміття та затвердив на засіданні виконавчого комітету нові тарифи на вивіз ТПВ.
 
Згідно зазначеного рішення виконавчого комітету тариф на вивіз ТПВ збільшився у 2,2 рази, та становитиме орієнтовно 800 грн. за тонну.
 
Водночас виявилось, що згідно розрахунків на вивіз твердих побутових відходів, останні у м. Львові утворюють не громадяни (мешканці, гості, туристи, орендарі), а житлові квадратні метри, оскільки рахунок на вивіз сміття розраховується виключно на площу житла, а не на кількість мешканців у ньому. Тобто не важливо чи у квартирі проживає 10 чоловік, чи лише одна особа, плата за вивіз сміття буде однакова – площа квартири перемножена на так звану «ціну за метр житлової площі».
 
Звісно, мер та його команда «подумали» за добробут громадян і на тому ж таки засіданні виконавчого комітету заступник міського голови С.Бабак повідомив, що громадяни із незначним достатком зможуть отримати субсидію, що дозволить мінімізувати їх витрати на оплату вивозу сміття та жити гідно.
 
 Звісно є державний механізм захисту малозабезпечених – субсидія, проте не зрозуміло навіщо посилати людей на приниження по владних кабінетах за субсидією, якщо фактично значна частина людей не повинна платити і половини рахунку за вивіз сміття при поки діючому тарифу. Так, якщо усі мешканці утворюють 500 тонн день сміття, то один мешканець в рік утворює – 248 кг ТПВ (500 тонн х 365 днів / 735 000 чоловік = 248 кг/рік). Зазначаємо, що розрахунок здійснено без врахування тих людей, що живуть у місті без відповідного документального оформлення.
           
Відтак, за рік мешканець мав би заплатити по новому тарифу (800 грн./тонну) 198,4 грн. Проте, на підставі так званих розрахунків вигаданих львівською мерією, ця послуга, за ту ж саму кількість сміття (0,248 тонн), мешканцю обійдеться аж у 960 грн. (50 кв. м – середня площа помешкання у місті помножити на новий тариф 1,6 грн./кв. м помножити на 12 місяців = 960 грн.). Тобто за рік при новому тарифі мешканець переплатить за фактично не отриману послугу – 761,6 грн.!!!!
 
Водночас, на підставі поки діючого тарифу за вивіз ТПВ, за рік мешканець повинен би платити 90,2 грн. (360 грн./тонн х 0,248 тонн = 90,2 грн.). Відтак, бачимо, що є ще приховані розпорядчі документи, які власне і реалізують ту корупційну схему, яка дозволяє при публічно прийнятому тарифі на вивіз ТПВ стягувати з людей значні суми коштів за фактично ненадану послугу.
 
Зазначаємо, що з таким розрахунком плати за вивіз сміття м. Львів напевно чи не єдине у країні, так як згідно Правил визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 30.07.2010 N 259, норма - це кількісний показник споживання послуг з вивезення побутових відходів, які утворюються на одну розрахункову одиницю (одного мешканця для житлової забудови, одне місце в готелі, гуртожитку та ін., 1 кв.м торгівельної та складської площі, вокзалів, автостоянок, пляжів та ін.; одне відвідування для поліклінік тощо) за одиницю часу. Згідно Закону України «Про відходи» виробник відходів - фізична або юридична  особа, діяльність якої призводить до утворення відходів. Тобто законодавець чітко каже, що утворювачем є фізична особа, а не квадратні метри житла, в якій проживає особа, і розрахункова одиниця – мешканець, а не знову ж таки, квадратний метр житла.

Відтак, бачимо, що є ще приховані розпорядчі документи, які власне і реалізують ту корупційну схему, яка дозволяє при публічно прийнятому тарифі на вивіз ТПВ стягувати з людей значні суми коштів за фактично ненадану послугу.
Десятки тисяч малозабезпечених львів’ян приречені на приниження - випрошувати у держави субсидію щоби оплатити за послугу, якої фактично так і ніколи не отримували в повній мірі.
           
Попри викладене, оплачувати за вивіз сміття львівяни не повинні ще ближчі півроку, так як щонайменше півроку сміття не вивозилось із майданчиків у передбачений законом спосіб, і місяцями безперервно накопичувалось на них. Так, оскільки витрати на транспортування ТПВ по Україні компенсовувались бюджетом містом, тому перевізники відповідно до вимог закону України «Про житлово-комунальні послуги» повинні повернути отримані у мешканців кошти за ненадану ними послугу в повній мірі, передбачену в договорі про надання послуги з вивезення ТПВ.