Так хто наживається на львівських парковках?

Колись журнал «Фокус» назвав місто Львів найкомфортнішим для проживання в Україні. Відтоді це міцно закріпилося у нашій свідомості. Та, на жаль, львів’яни не завше охоче погоджуються з цією думкою. І особливо це стосується автовласників. 

За останній час проведення неоголошеної війни на сході країни, логічно більша кількість тамтешнього населення переїхала у більш безпечний та затишний Львів на гостинний заклик нашого мера. Відтак різко збільшилася не тільки кількість містян, а й автомобілів. Вузькі вулички, односторонній рух, стара бруківка, трамваї-тролейбуси, тобто соціальний транспорт не залишають можливостей для вільного паркування приватного транспорту. Автовласники або кидають машини будь-де, або змушені шукати місце на платних паркінгах, не завжди замислюючись, кому вони платять гроші і, головне, за що?

Кількарічна епопея з  багаторівневими паркінгами чомусь не дає результату: чи то інвестора так складно знайти, чи то інвестору зайти складно. Дуже нагадує вже кількадесятирічну проблему пошуку охочого збудувати у Львові сміттєпереробний завод! Адже цей бізнес підконтрольний міській владі. І за дивним збігом обставин міська влада взялася за впорядковуваня вже існуючих паркомісць у центральній частині. Після проведення конкурсу на надання суб’єкту підприємницької діяльності права користування земельною ділянкою, спеціально визначеною для паркування транспортних засобів у місті Львові, були надані ЛПК «Львівавтодор», яке зобов’язалось належно облаштувати паркінги в чітко визначеній кількості парко-місць, наприклад:
  • проспект Шевченка на 80 паркомісць;
  • вул. Січових Стрільців – на 12 паркомісць;
  • вул. Костюшка – на 22 місця;
  • вул. Чайковського – на 37 місць.
Мешканці міста масово скаржаться на проблеми паркування, а влада на відсутність коштів для облаштування нових паркувальних зон.

Активісти ГО «Розвиток Громади» провели громадське розслідування щодо проблеми паркування у місті Львові. Юристи громадської організації надіслали низку звернень у Львівську міську раду з проханням надати інформацію про ситуацію з паркуванням в центральній частині, а саме скільки є цих стоянок, та  хто господарює на цих ділянках, і яким чином вони сплачують кошти в міський бюджет.

Проаналізувавши документи було виявлено низку невідповідностей. Наприклад, на вулиці Січових Стрільців було нараховано  45 припаркованих авто, напротивагу задекларованим у документах 12. Як таке могло статися?! Адже ж улиця не гумова, та й автівки не американські доджі за габаритами.


Розрахунок сплати коштів до міського бюджету здійснюється за формулою P=(N-Ni)*S*С*Pmin*D, де Р-місячна сума збору за місця паркування транспортних засобів, грн.. N- загальна кількість паркомісць. N- кількість паркомісць, призначених для паркування інвалідів. S- нормативна площа одного паркомісця, кв.м. С- ставка збору за місця паркування, %, Pmin- мінімальна заробітна плата. D- кількість днів здійснення діяльності у місяць. Якщо спиратися на цю формулу, виходить, що орендар сплачує в 3,5 рази менше до бюджету міста. Це, по-перше.

По-друге, ЛКП «Львівавтодор» збільшив площу одного парко-місця. За нормами площа одного парко-місця становить 11,5 м², а ЛКП «Львівавтодор» обладнав парко-місце, яке займає 15 м², тим самим порушив Договір та ДБН В.2.3.-15-2007.



По-третє, ЛКП «Львівавтодор» не облаштував на майданчику в достатній кількості місця для паркування автомобілів для осіб з обмеженими фізичними можливостями (10 відсотків від загальної кількості, але не менш як одне місце.

По-четверте,  ЛКП «Львівавтодор» не забезпечив майданчик достатньою кількістю технічними пристроями для сплати коштів (відповідно до вимог 1 парковий апарат повинний обслуговувати 20 паркових місць).

Цікавим фактом є й те, що ЛКП «Львівавтодор» лише днями встановило 2 паркомати (на площі Міцкевича та на проспекті Шевченка) у яких можна розраховуватись банківськими картами, які мали бути встановлені більше року тому.

Активісти зафіксували усі порушення та написали відповідні скарги у Львівськаву міську рад, та записалися на прийом до першого заступника міського голови Віктора Пушкарьова, де також були присутні начальник управління транспорту Віктор Щир, директор ЛКП «Львівавтодор» Олег Береза та головний архітектор міста Юліан Чаплінський.

Розмова не була простою. Діалог як такий не відбувся, тобто був абсолютно неконструктивним. На зауваження активістів про порушення представники влади надали такі відповіді:
  • про невідповідність кількості паркомісць  на вулиці Січових Стрільців ЛКП «Львівавтодор» надало схему згідно якої власники автомобілів повинні паркуватись попри бордюр чого насправді немає (але таке паркування, відповідно до схеми, є не раціональним використанням території);
  • на логічне запитання «Чому паркувальник не стежить за правильним паркуванням і чому його немає на робочому місці» отримали відповідь , що ЛКП не несе відповідальності за те, що автомобілі паркуються не по схемі, а паркувальник там взагалі не потрібен (хоча в договорі прописано що паркувальник зобовязагий допомагати водіям при вїзді-виїзді з майданчика для паркування).
Тобто, простими словами, гроші ідуть комусь у кишеню, майстерно оминаючи бюджет, який отримує кошти лише з 12 парко-місць.

Натомість, начальник управління транспорту Віктор Щир повідомив активістам, що взагалі не бачить жодних порушень. Напевно саме тому у такому спішному порядку протягом останніх днів встановлюються «зайві» паркомати на перелічених парковках – другий тур у виборах мера на носі!


Крім того, виконком ЛМР своїм рішенням №294 надав право ЛКП «Львівавтодор» складати протоки про адмінправопорушення за несплату за паркування.

Аргументи з порушеннями на парковковці, де протерміновано договори, талони на паркування надруковані на принтері, паркувальник не є працівником ЛКП… пан Щир відповів, що не знає про такі факти. А про що взагалі знає цей чиновник?! Складається враження, що він некомпетентний, не відповідає займаній посаді. Порушення на цій паркові ГО «Розвиток Громади» зафіксувала ще у липні цього року, за результатами рейду активісти написали скаргу в правоохоронні органи та управління транспорту.

На запитання як міська влада не бачить порушень і чому мириться із такою ситуацією пан Пушкарьов відповів, що не володіє інформацією, зокрема, щодо вулиці Січових Стрільців. Певно, що хтось підробив підпис Пушкарьова на договорі оренди земельної ділянки на цій вулиці.

Що ж це таке коїться, люди добрі?! Скидається на те, що чиновники взагалі не зацікавлені у впорядкуванні паркінгів у місті та наповненні бюджету. Банально, але їх несплачені у паркомат гроші ідуть їм чи ще комусь потрібному у кишеню. А це - сотні тисяч гривень, за які можна та хоч би дітям сніданки в школі пристойні давати. Бо зменшення кількості паркомісць – зменшення надходжень до бюджету – менші інвестиції у паркінги. Замкнене коло вихід з якого ніхто й не намагається знайти!

Юристи ГО «Розвиток Громади» направили скарги у ДФС, та прокуратуру з вкладеннями усіх фактів порушень, з проханням розібратись у ситуації та покінчити зі свавіллям чиновників. Ще одне, чергове звернення було надіслано в ЛМР з вимогою розірвати договір з недобросовісним орендарем та стягнути кошти, які недоотримав бюджет міста.
Проте ЛМР вважає недоцільним розірвання договорів та повідомила, що працівниками управлінням транспорту та зв’язку постійно здійснюється моніторинг роботи паркінгів. Якщо моніторинги справді проводяться чому ними і досі не виявлено явних порушень по облаштуванню майданчиків для паркування?



ГО «Розвиток Громади» триматиме цю ситуацію на контролі. Тим паче, другий тур виборів мера відбудеться вже цими вихідним і вже не вдасться замилити очі людям перевкладанням бруківки у центрі міста, створюючи ілюзію справного хазяїна в місті.