В юридичному відділі ГО “Розвиток Громади” роз’яснили як проходитиме люстрація в Україні

Механізми очищення влади в державі затверджені кабміном.

Раніше ми повідомляли про набуття чинності Закону України «Про очищення влади». 24 жовтня вступив у дію Порядок проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених Законом «Про очищення влади», який було затверджено постановою Кабміну від 16 жовтня 2014 року № 563. До органів, що перевіряють достовірність відомостей про застосування люстраційних заборон, відносяться: Міністерство Юсиції України, Міністерство Внутрішніх Справ України, Державна Фіскальна Служба України, Служба Безпеки України, Генеральна Прокуратура України, Державна Судова Адміністрація України.

Рішення про початок проведення перевірки приймає керівник органу або голова суду згідно з планом проведення перевірок, затвердженим Кабміном. У ньому визначається дата початку перевірки і відповідальні за її проведення – кадрова служба або інший структурний підрозділ. Рішення у день прийняття оприлюднюється на офіційному сайті органу та доводиться до відома осіб, що перевіряються.
 

“Особа, що підлягає перевірці, зобов’язана в 10-денний строк з дня початку проведення перевірки подати власноручно написану заяву про те, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною 3 або 4 ст. 1 Закону, про згоду на проходження перевірки та оприлюднення відомостей про неї. Або ж в заяві має бути вказано, що ці заборони застосовуються. Особи, що обіймають посади, перебування на яких становить державну таємницю, не повинні давати згоду на оприлюднення відомостей про перевірку. Суддя зобов’язаний в 10-денний строк подати заяву за встановленою формою, а також декларацію про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру – повідомив юрист ГО “Розвиток Громади” Андрій Болюбаш.


Варто додати, що рішення про люстрацію особи в день прийняття направляється до Мін’юсту. Разом з ним направляються відомості про таку особу: прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, серія і номер паспорта, ким і коли виданий, ІПН, місце проживання, місце роботи, посада на час застосування положення Закону, інформація про заборону, яка застосована до особи, із зазначенням критерію, на підставі якого застосовано відповідну заборону.

Не пізніше ніж на 3 день з дня надходження відомості вносяться до реєстру люстрованих осіб. Протягом місяця з дня початку перевірки фізичні та юрособи можуть подати інформацію про особу, що перевіряється, щодо поширення на неї заборон, передбачених Законом, до органу перевірки або до органу з люстрації при Мін’юсті.

Заяву із згодою на проходження люстраційної перевірки мають подавати і претенденти на посади, що перевіряються (Прем’єр-міністр, міністр, голова НБУ, генпрокурор, члени ВРЮ та ВККС, інші посади (окрім виборних) органів державної влади, органів місцевого самоврядування). Кандидати в судді також подають таку заяву до ВККС.

Фото: zn.ua