Закон України «Про публічні консультації»

Яким він мав би бути запитали у громадськості Західної України.

18 вересня  у Львові відбулося засідання регіонального круглого столу на тему «Громадянське суспільство та держава: обговорення пропозицій до законопроекту «Про публічні консультації».  Захід проводився в рамках проекту ОБСЄ «Вдосконалення інституційної спроможності Уряду України та громадянського суспільства для ефективної співпраці у процесах прийняття рішень».

До участі в обговоренні законопроекту були запрошені представники громадських організацій,  органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Серед запрошених були і представники ГО «Розвиток Громади».

Ключові теми заходу - публічні консультації в діяльності органів влади України та інституалізація консультацій. Доповідачами заходу були члени робочої групи при Міністерстві юстиції та експерти ОБСЄ. Окрім детального ознайомлення із законопроектом, присутні мали можливість дізнатися іноземний досвід та  вказати свої зауваження чи пропозиції стосовно удосконалення публічних консультацій у нашій країні.

Закон України «Про Публічні консультації» визначає порядок проведення публічних консультацій під час розробки та прийняття рішень органами публічної влади з метою врахування та узгодження позицій усіх зацікавлених осіб.

Публічні консультації проводяться з метою залучення громадян до участі в управлінні публічними справами. І проводяться у таких формах: орієнтація на он-лайн форми (які потребують затрати мінімальних зусиль потенційних учасників); робочі та експертні групи; опитування (в розумінні вивчення громадської думки через соціологічні опитування); публічні зібрання (слухання, збори, обговорення тощо); фахові чи експертні семінари; пряме надсилання офіційних листів до визначених організацій та установ з проханням надати пропозиції.

Завданнями Закону є:
- забезпечення відкритості та прозорості діяльності органів публічної влади, зокрема політичного та нормотворчого процесу;
- залучення громадськості та інших зацікавлених осіб на ранніх стадіях підготовки проектів рішень;
- підвищення якості та легітимності схвалюваних органами публічної влади рішень з урахуванням думки усіх заінтересованих суспільних груп.

Отже, саме цей закон дасть можливість долучитися громадськості до нормотворчого процесу в Україні.