У ВР пропонують блокувати піратський контент в інтернеті

У Верховній Раді внесли законопроект про державну підтримку кінематографії. За прийняття відповідного законопроекту 3081-д за основу проголосували 234 депутати. 
 
Широке використання Інтернету породжує не лише нові можливості, а й низку проблем щодо ефективного захисту та охорони прав інтелектуальної власності.
Законопроектом № 3081-д про державну підтримку кінематографії, який прийнятий за основу 28 січня, не лише регламентується механізм держпідтримки українського кіно, але і пропонуються новації відносно боротьби з піратством в Інтернеті.
 
Передусім, уточнено і визначено нову термінологію, зокрема слова «сайт», «адреса сайту», «розрахована на багато користувачів платформа», «власник сайту/платформи», «гіперпосилання», «електронна цифрова інформація», «електронна (цифрова) копія об'єкту авторського права і (чи) суміжних прав», «локальна мережа», «акаунт», «постачальник послуг технічного зберігання (хостингу)», «сервер» та інші.
 
Власники сайтів, розрахованих на багато користувачів платформ, локальних мереж, серверів і постачальники послуг технічного зберігання (хостингу) зобов'язані розміщувати на своїх сайтах і в службах WHOIS у відповідних реєстрах адрес мережі Інтернет інформацію про себе - місцезнаходження (адреса для листування), номер телефону і адресу електронної пошти, іншу інформацію, достатню для поводження з позовом до суду.
 
Особа, чиї авторські права порушили в інтернеті, може звернутися до порушника з вимогами припинити порушення. Особа, що отримала вимогу, зобов'язана:
- не пізніше за 24 години з моменту отримання вимоги видалити чи зробити неможливим доступ до нелегального контенту;
- не пізніше 48 годин з моменту отримання вимоги, повідомити про прийняті заходи суб'єктові з копією постачальникові хостингу, провайдерові, іншим особам.
Можна і відмовити у видаленні інформації, якщо власник сайту може надати документи про наявність у нього прав інтелектуальної власності на спірний контент.
Від постачальника послуг хостингу, провайдера і тому подібне можна вимагати:
- надання впродовж 24 годин достовірних і коректних даних про власника сайту-порушника у об'ємі, достатньому для поводження з позовом до суду;
- видалення або встановлення неможливості доступу до інформації або посилання на неї.
Варто звернути увагу, що у разі відмови прибрати контент, суб'єкт авторських прав може звернутися до суду з позовом і отримати рішення про закриття доступу до нього в порядку забезпечення позову. При цьому усі подібні позови заплановано розглядати в судах міста Києва.
 
Законопроект, окрім усього, сприятиме збільшенню обсягу вироблених в Україні фільмів, в тому числі національних фільмів та їх трансляції на телеканалах; збільшенню частки українських фільмів в касових зборах України.
Він вирішує декілька важливих речей для вітчизняної кіноіндустрії. По-перше, цей закон дозволить на 50 відсотків здійснювати фінансування телесеріалів. По-друге, дозволяє залучити, як іноземного інвестора, так і внутрішнього, через механізм повернення кваліфікованої частини витрат. Це є нововведення, яке втім працює в сусідніх країнах вже досить давно.  По-третє, він вирішує питання підтримки дистриб'юторської мережі, тобто кінотеатрів. Це дозволяє збільшити кількість майданчиків для демонстрування вітчизняного кінопродукту.