Коаліційна угода 2014 має низку недоліків – юристи

Нещодавно уряд України оприлюднив текст угоди про співпрацю членів коаліції. Документ з уточненням – “Тільки для цілей обговорення”, налічує 48 сторінок.

Провівши детальне опрацювання й аналіз коаліційної угоди, фахівці юридичного відділу ГО “Розвиток Громади” виявили низку недоречностей та можливостей для маніпуляцій і конфліктних ситуацій як на рівні громадських ініціатив, так і на рівні законодавства. Громадські активісти надали пропозиції, щодо вдосконалення угоди, які б стали рушійною силою для розвитку країни.

Реформи
У проекті Коаліційної Угоди пропонується багато важливих реформ, які мають здійснити уряд та коаліція. Однак, між тим, проект містить алогічну річ: стратегічні питання реформ вирішуються на рівні Національної ради реформ, для розробки стратегії та координації здійснення яких створені інші спеціальні консультативно-дорадчі органи при Президентові України. Також варто зазначити, що угода не передбачає конкретних термінів прийняття відповідних законів та проведення реформ, що може призвести до відтермінування вкрай важливих для країни кроків, які, насправді, мають бути здійснені якомога швидше.


Бюджет
У Коаліційній угоді є положення про значне скорочення адміністративних послуг, цікаво, що не визначено, яких саме. Йдеться і про створення нових наглядових, контролюючих органів у різних сферах, однак, між тим, жодного слова не згадується про ліквідацію та припинення фінансування більшості попередніх управлінських структур. Пропонується скоротити перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. Їх налічують не більше 500 об’єктів, з урахуванням тих, що розташовані на території АР Крим, але при цьому не визначено підходів до такого скорочення та, зокрема, не конкретизовано, яких саме об’єктів повинна позбуватися держава.
 

“Зменшити витрати бюджету до 50% може бути реально, шляхом скорочення кількості службовців, ліквідації та припинення фінансування багатьох управлінських структур” – зазначив керівник відділу “Взаємодія з владою” Юрій Татомир.


Державні інститути
У проекті передбачається реформування інституту адвокатури, зокрема, наприклад, захист від обвинувачення у кримінальному провадженні здійснюється виключно особами, які отримали право на здійснення адвокатської діяльності, однак наведене положення проекту ототожнюється з чинною ст. 45 КПК України, згідно якої захисником у кримінальному провадженні може бути лише адвокат. Це означає, що по суті, наведений пункт проекту Коаліційної Угоди не передбачає ніякого реформування.

Новообрана більшість також пропонує запровадити інститут фінансової медіації. У разі, якщо платник податків оскаржує в адміністративному порядку фінансову претензію, він може пропонувати Державній фіскальній службі процедуру примирення шляхом сплати частини збитків, а інша частина вважається погашеною. З одної сторони, це є річчю позитивною в тому розумінні, що додаткові можливості для узгодження податкових повідомлень-рішень ніколи не завадять, а з другої – чиновники уникатимуть практичного застосування цього інституту, побоюючись звинувачень у корупції, з третьої – породжуватиме саму ж корупцію.
 


“У Коаліційну угоду має бути додане положення про запровадження виборності суддів, адже однією з вимог громадськості є подолання корупції в Україні, яка ні для кого не секрет, процвітає у правових структурах. Потрібно впровадити щомісячний моніторинг громадськими організаціями діяльності органів влади, за підсумками їх звітів відповідні міністерства мають публічно надати пояснення щодо наявних проблем з виконанням поставлених планів” – повідомив правозахисник Андрій Болюбаш.


Кабінет міністрів
Кабінет Міністрів України має бути сформований відповідно до нової структури. Поряд з тим, у відповідності до Закону України «Про Кабінет Міністрів України», затвердження структури Кабінету Міністрів України – це право самого уряду, а не коаліції.

Уряд
У проекті Угоди занадто багато варіантів відставки уряду. Наприклад, у випадку, якщо Верховна Рада приймає закон, що збільшує видаткову частину бюджету, всупереч позиції Кабінету Міністрів щодо цього питання, уряд зобов’язаний піти у відставку, а коаліція має сформувати новий Кабмін або ж прийняти рішення про припинення коаліції. У випадку, якщо Кабінет Міністрів не може узгодити з коаліцією основні макроекономічні показники та показники державного бюджету під час обговорення Бюджетної декларації, уряд зобов’язаний піти у відставку, а коаліція сформувати новий Кабінет Міністрів. Ці положення проекту Угоди дозволяють членам коаліції маніпулювати керівником уряду.