Юристи допомогли вирішити абсурдні вимагання від працівників ДАЇ

На електронну пошту громадської організації “Розвиток Громади” надійшов лист від Ірини Горобець. Жінка запитувала чи є такий закон, згідно якого власник не має права передавати авто дружині (співвласнику), яке знаходиться на закордонній реєстрації на консульскому обліку у чоловіка. Вона також повідомила про випадок, коли дружина їхала за кермом (без власника) її зупинили співробітники ДАЇ й вимагали штраф в 8500 грн.

У юридичному відділі ГО “Розвиток Громади” відреагували на звернення Ірини Горобець й надали роз’яснення, стосовно ситуації, що склалася.
 

Станом на сьогодні чинним законодавством України та міжнародними договорами не обмежується право власника автомобіля, тимчасово ввезеного на митну територію України, передавати його у користування 3 особі (дружині). Однак, при тому, обов’язково право 3 особи (дружини) на користування вказаним автомобілем повинно бути підтверджене належним дозволом користувача права на тимчасове ввезення. Наприклад, дорученням чи договором на право користування транспортним засобом. Якщо 3 особа (дружина) є співвласником автомобіля (про це повинно бути зазначено у свідоцтві про державну реєстрацію автомобіля чи договорі купівлі-продажу тощо), то використання автомобіля такою особою не обмежується – зазначила юрист Оксана Цікайло.


Подаємо нормативно-правове обґрунтування питання

Ще близько одного року тому чинний Митний кодекс України містив обмеження щодо вільного розпорядження власним транспортним засобом із іноземною реєстрацією, а саме неможливості передати право користування автомобілем третій особі. Зокрема, у ч. 4 ст. 380 Митного кодексу України вказувалося, що такий автомобіль може використовувати виключно громадянин, який його ввіз в Україну, для особистих потреб.

Внаслідок наведеного, на практиці часто зустрічались абсурдні випадки, коли судом було застосовано санкції до власника автомобіля (громадянина нерезидента), який на момент зупинки автомобіля перебував за його кермом. При цьому порушення, на думку органів Державної митної служби та суду, полягали в тому, що попередньо відповідний автомобіль на територію України ввезла інша особа на підставі довіреності від власника, а отже на той момент власник не мав права використовувати автомобіль.

Звертаємо Вашу увагу, що станом на сьогодні Законом № 588-VII від 19.09.2013 року у Митний кодекс України внесено відповідні зміни та ч. 4 ст. 380 Митного кодексу України викладено у такій редакції:
«Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення».

До того ж, у статті 1 Додатку Конвенції про тимчасове ввезення, до якої приєднана Україна на підставі Закону України “Про приєднання України до Конвенції про тимчасове ввезення”- c) «приватне використання» означає: перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання.
Виходячи із вимог ст. 2 Конвенції про тимчасове ввезення, користуються правом на тимчасове ввезення відповідно до статті 2 цієї Конвенції: транспортні засоби комерційного чи приватного використання.

Відповідно до абзацу б) ст. 7 Додатку С Конвенції про тимчасове ввезення, транспортні засоби приватного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
 

“Підсумовуючи вищевикладене, слід відзначити, що наявні всі правові підстави вважати, що транспортні засоби приватного використання, які тимчасово ввозяться на митну територію України, можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, тобто на тимчасово ввезені транспортні засоби в Україні можна видавати ще й доручення. Звичайно, якщо такою третьою особою є власник (співвласник) цього транспортного засобу, використання його на території України в приватних цілях в будь-якому разі не може вважатись порушенням митних правил. На жаль, про Конвенцію та зміни у Митному кодексі громадяни знають мало, а українські посадовці не зацікавлені в розповсюдженні таких знань – додав керівник ГО “Розвиток Громади” Андрій Болюбаш.