Позиція ВСУ: Іпотека майна – право, на яке має дитина

Договір щодо майна, на яке дитина має право,  можуть визнати недійсним за порушення майнових прав дитини під час укладення такого договору. Попередній дозвіл органу опіки й піклування на укладення такого договору відходить на другий план.
 
До такого висновку дійшов Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 20 січня 2016 року,  розглянувши  справу № 6-2940 цс 15, предметом якої був спір про визнання недійсним договору іпотеки.

Як пояснили у ВСУ,  норма ст. 177 СК України, ст. 16 Закону України «Про охорону дитинства» та ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей», яка передбачає необхідність отримання попереднього дозволу органу опіки і піклування на укладення батьками договору щодо майна, право на яке має дитина, спрямована на захист майнових прав дітей. А тому підставою для визнання недійсним договору щодо майна, право на яке має дитина, за позовом його батьків є не сам по собі факт відсутності попереднього дозволу органу опіки і піклування на укладення такого договору, а порушення в результаті його укладення майнових прав дитини.