В якому випадку держава може визнати вклад нікчемним?

Протягом 2014 року в Україні було визнано тридцять три банки банкрутами. Вкладникам таких установ Фонд гарантування вкладів фізичних осіб поверне кошти, якщо перелічені банки є учасниками Фонду. Юристи громадської організації “Розвиток Громади” роз’яснили, в яких випадках людям не повернуть кошти, а договори банківського вкладу або банківського рахунку визнають недійсними, тобто нікчемними.

В оприлюдненому документі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зазначається, що за рішенням уповноважених осіб Фонду договір банківського вкладу або банківського рахунку може бути визнаний нікчемним, тобто таким, що не відповідає нормам українського законодавства. В такому випадку кошти вкладника мають бути повернені на рахунок, з якого вони були перераховані за договором, що визнаний нікчемним.

“Якщо вкладник не погоджується з рішенням про визнання договору нікчемним, то він має право звернутися з відповідним позовом до суду. У цьому випадку, відповідно до частини 2 ст. 38 Закону “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, уповноважена особа Фонду зобов’язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними”, – пояснив адвокат Андрій Болюбаш.


Варто зазначити, що у ст. 215 Цивільного кодексу визначено, що нікчемним є правочин (у тому числі договір), недійсність якого встановлена законом. У цьому випадку визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Так, підстави для визнання правочину (документу) нікчемним визначено, зокрема, у частині 3 ст. 38 Закону. Правом на визнання договорів банківського вкладу або банківського рахунку нікчемними уповноважена особа Фонду користується лише у разі, якщо вкладники “розбивають” вклади в сумі понад 200 тис. грн. на декілька вкладів чи якщо рахунки відкриваються з порушенням законодавства.

Керівник ГО “Розвиток Громади” Андрій Болюбаш зазначає: “Рахунки, відкриті з порушенням законодавства – це, наприклад, такі, що відкриті за наявності постанови НБУ, якою запроваджена заборона банку на відкриття нових рахунків фізособам; таке обмеження, як правило, встановлюється при наданні банку статусу проблемного”.


Фото з сайту: vkurse.ua