Громада Львова запропонувала альтернативні вирішення транспортного колапсу

Проблеми з громадським автомобільним транспортом не припиняють вщухати. Надалі продовжують зростати невдоволення, як і водіїв, так і користувачів транспорту.

9 квітня відбулись чергові громадські слухання, які пройшли досить спокійно, але напруженість в актовій залі відчувалась.
Проблема знову в піднятті ціни на проїзд, які, звичайно, ніяк  необґрунтовані. Цифри та підрахунки, які перевізники висвітлили громадськості – викликали недовіру. Натомість громада Львова наголошує, якщо перевізники забезпечать відповідними умовами та комфортом перевезення, то громада Львова готова платити відповідно встановлену ціну, погоджену  обома сторонами.   
 
Перш за все хотілось би розібратись в позиції перевізників: чому потрібно підняти ціну? Чи вигідно вести бізнес, який несе одні збитки?
 
Як відомо, сьогодні ми –  українці маємо досить нестабільну фінансову ситуацію, яка нанесла чималу шкоду кожному мешканцю. Концентруючи увагу на перевізниках, які наголошують на піднятті ціни на паливо, подорожчання запчастин, шин та мастил з урахуванням девальвації гривні призводить то того, що введення даного бізнесу є збитковим та нереальним при сьогоднішніх умовах. Тому, транспортні підприємства вдались до наступних дій. Завдяки прийняттю одноосібного рішення виконавчого комітету №115, яке є незаконне, перевізникам все таки не вдалось задовольнити власні потреби та заробити на бідній верстві населення. Це підтверджується тим, що ні зарплати самих водіїв, ні розрахункові схеми не покращились, а от «здерти» останні кошти з пільгових категорій їм вдалось найкраще.

Аби покращити умови для існування бізнесу вони вдались до наступних дій – це підняття тарифів на проїзд. По розрахунках «з неба» підприємства запропонували підняти тариф до 4 – 6 грн., який ніяк необґрунтований. Проте на громадських слуханнях мешканцям Львова замилювали очі непотрібними схемами, розрахунками та фразами, як їм важко, адже міська влада не подала у матеріалах ніякої інформації по тарифах, яку б могла обговорити громадськість. Такі дії спонукають до думок, що рішення по підняттю тарифів пройде аналогічно, як і прийняття рішення №115.

Підсумовуючи вище сказане, хотілось би, щоб міська влада зрозуміла становище мешканців свого міста, яких також торкнулась нестабільна ситуація в країні та незахищену верству населення, якій не по кишені проїзд і маршрутному таксі.
 
Натомість позиція громади Львова – чітка та проста. Мешканці Львова виділились своєю креативністю та запропонували різні методи аби визначити реальний тариф для проїзду та покращити транспорт у Львові:
  1. Встановити облік пасажиропотоку
  2. Долучити експертів, які б могли чітко обґрунтувати підняття тарифів
  3. Встановити конкретну ціну на проїзд
  4. Пройти детектор брехні, який допоможе викрити так звану «чорну касу»
  5. Ввічливе ставлення шоферів до пасажирів
  6. Безпека та комфорт маршрутного таксі
Можливо дотримання таких умов забезпечить порозуміннях обох сторін (перевізників та пасажирів) і це питання буде зняте з «порядку денного».

Тарас Лозинський, політолог