Тонкощі роботи львівської поліції

У вівторок, 22 вересня, відбулася зустріч за спільною вечерею із керівником патрульної поліції м. Львова Юрієм Зозулею, на якій побували члени ГО «Розвиток Громади».

Ініціатором заходу стало відділення Асоціації правників України у Львівській області. Відповідно, темою визначили обговорення практики діяльності нової поліції у м.  Львові, зокрема притягнення до відповідальності її патрульними. У заході взяли участь судді, адвокати, провідні юристи, представники міліції, зокрема Павло Герасим, начальник ЛМУ ГУМВС України у Львівській області.

Обговорювалися види та рівень злочинності у м. Львові та наголосили, що причиною більшості правопорушень є алкоголь. Головний поліцейський міста ознайомив гостей зустрічі з основними нюансами їхньої роботи, зокрема про той факт, що поліцейські постійно носять із собою кайданки і завжди використовують їх при затриманні правопорушника, незважаючи на рівень здійснення злочину. Основною функцією поліції є контроль та фіксація правопорушень, а будь-які слідчо-оперативні дії покладені на виконання міліцією. У результаті зустрічі вдалося з’ясувати, що існує повна взаємодія між працівниками міліції та поліції.

Соломія Старосольська, юрист, активістка ГО «Розвиток Громади»:
«Одним із найактуальніших питань, які були розглянуті під час зустрічі з очільником Львівської поліції, була проблема незаконних забудов – те, що турбує сьогодні кожного з нас. Останнім часом на Львівщині часто проводяться зустрічі голови Львівської ОДА Олега Синютки, представників прокуратури, судів та Львівської міської ради щодо його вирішення. Однак цікавим залишається місце поліції у безпосередньому контролі та недопущенні проведення такої діяльності. Згідно з чинним законодавством, як зазначив Юрій Зозуля, це питання підпадає під компетенцію підпорядкованого йому органу. Так, зокрема, у випадку виклику патрульних поліції на місце ведення незаконного будівництва, останні мають повноваження (зобов’язання) здійснити виклик інспекторів департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області та зафіксувати ведення ними протоколів огляду місця будівництва. Така фіксація здійснюється у форматі відеозйомки паралельно із можливістю формування запитань щодо конкретного об’єкту, місця, квадрату місцевості. Таке відео передається полісменами до Моніторингової служби поліції, яка здійснює перегляд відео, може подавати щодо його змісту відповідні запити та в подальшому контролює процесуальну діяльність уповноважених органів щодо усунення порушень чинного законодавства.»

Христина Мелекесцева, політолог, активістка ГО «Розвиток Громади»:
«Треба відзначити, що подібні зустрічі є надзвичайно актуальними в період здійснення реформ в Україні. Є можливість отримати відповідь на питання, які цікавлять суспільство. Наприклад, не зайвим було дізнатися, чи входить в обов’язки нових поліцейських боротьба з несанкціонованою торгівлею у м. Львові. Хоча одним із обов’язків поліцейських є профілактика правопорушень та протидія правопорушенням, керівник патрульної поліції Юрій Зозуля зазначив, що цим займаються виключно дільничі, а не патрульні. Виникають підозри, оскільки дана проблема є нагальною та, здається, не має вирішення, її свідомо не покладають на поліцейських, щоб не псувати їхній імідж та не перешкоджати ідеалізації реформаторського процесу, який проводить наш уряд.  Зокрема, Павло Герасим наголошує на тому, що самі люди породжують таку торгівлю і тільки, коли у дільничих буде відеокамера для фіксування правопорушень, можливий результат у боротьбі зі стихійною торгівлею.»
 
Як вже відомо, було прийнято Закон «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 р., згідно з яким Національна поліція буде складатися з кримінальної та патрульної поліції, поліції охорони, спеціальної поліції та поліції особливого призначення Корпус оперативно-раптової дії.