Неформальна зустріч представників ОБСЄ та громади Львова

21 жовтня 2015 року за сприяння Організації по співробітництву та безпеці в Європі у м. Львові вперше було організовано неформальну зустріч представників ОБСЄ та громадськості під назвою «OSCE Cafe Lviv – Tolerance», учасниками якої стали представники громадської організації «Розвиток Громади» Христина Мелекесцева та Соломія Старосольська.

Основною метою заходу було інформування та всебічне обговорення питань нетолерантності, вчинення дискримінаційних дій по відношенню до різних груп населення, які супроводжуються обмеженням або перевагою, запереченням або зменшенням рівного здійснення їх прав. Як зазначив один із спікерів заходу Ларі Оломофе - радник з питань боротьби з расизмом та ксенофобією Департаменту толерантності та недискримінації, член Бюро демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ), злочини на грунті ненависті поширені, безумовно, у всіх країнах, хоча часто відрізняються особливою жорстокістю. Вони становлять серйозну загрозу як для жертв, так і для всього суспільства; є не лише посяганням на права окремих людей, а також можуть переростати у конфлікти та насильство в ширших масштабах.
 
«В Україні наявність проблеми ксенофобії офіційно було визнано на державному рівні зовсім нещодавно. Однак, до сьогодні ми можемо говорити про ряд форм її прояву: наявність у масовій свідомості ксенофобських стереотипів, поширення нетерпимості у інтернет-мережі та правого радикалізму серед молоді, в тому числі у футбольному середовищі, тощо. Чи може існувати така ситуації в демократичній країні? Звичайно ж, ні. Саме тому повністю підтримуємо проведення моніторингових та превентивних заходів щодо даної тематики, які беззаперечно сприяють розвитку державної політики з протидії расизму, ксенофобії та нетерпимості та подоланню її декларативного характеру» - сказала юрист, учасник ГО «Розвиток Громади» Соломія Старосольська.

Ще одним важливим для обговорення стало питання перебігу ситуації на сході України. Оскільки, як нам всім відомо, в зазначеному регіоні перебувають представники Спеціальної спостережної місії ОБСЄ в Україні, які покликані здійснювати моніторинг та впровадження усіх принципів та зобов’язань ОБСЄ. Лаура Джефрі, представник Спеціальної Моніторингової місії в Україні ОБСЄ, розказала про спостереження на сході України. Вона наголосила, що відчутним покращенням ситуації в зоні АТО стало підписання Мінських домовленостей, які, направду є  дуже ефективними для підтримання миру в регіоні. Вона зазначила, що люди, які покинули свої домівки і набули статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зараз починають повертатися назад. Проте, за результатами спостережень представника моніторингової місії,  все ще існує загроза для їхнього повернення та становить небезпеку для життя ВПО.
 
«Для нашої країни головним завданням є забезпечення безпеки в зоні АТО та в Україні загалом. Очевидним є залучення спостерігачів ОБСЄ для збору фактів та достовірних даних стосовно  перебігу подій в зоні АТО. Робота представників моніторингової місії надає можливість проведення ефективної політики інформування та оприлюднення порушень, щоб довести до відома міжнародної спільноти. Безпека людей є головним завданням міжнародної організації, тому розуміння масштабів поширення злочинів проти суспільства змушує міжнародну спільноту вчасно виявляти  та реагувати на події та дії, що пропагують насильство. Варто зазначити доцільність діяльності місії ОБСЄ на сході України, так як результати їх роботи були взяті до уваги і ми отримали міжнародну підтримку та допомогу», - поділилася Христина Мелекесцева, політолог, учасниця ГО «Розвиток Громади».  


Старосольська С., Мелекесцева Х.