Ошибка! Вы указали в качестве родительского документа текущий документ.
Феномен українського волонтера | Громадська Організація — Розвиток Громади

Феномен українського волонтера

Соціологи, історики та всі інші, хто досліджує менталітет українців повинні викреслити зі списку характеристик той факт, що нам властивий індивідуалізм. Для суспільства пріоритетом є вирішення соціальних проблем, а не ізольованість, недієвість, найближче оточення, досягнення власного самовираження чи зосередження виключно на свому господарстві. Події 2014 року довели це. Українці, звичайні пересічні люди, яким, як здавалося, все байдуже, об'єдналися і зробили майже неможливе. Вибухнула атомна бомба, яка, на щастя, нічого не руйнує, а навпаки - зароджує і будує нове здорове суспільство. Цією "бомбою" є волонтерський рух українців, який розвіяв стереопит про українців "моя хата скраю...".
 
Якщо до подій на Майдані волонтери дбали переважно про соціально незахищених людей, то зараз волонтерська діяльність поширилася й на допомогу всім постраждалим під час подій на Майдані, анексії Криму та воєнних дій на сході. Унікальність волонтерського руху полягає у тому, що це явище стихійне з надзвичайно благими намірами в немирний час для країни. Ніхто до такого розвитку подій не готувався і не планував, ніхто і ніщо не примушувало людей ставати волонтерами, окрім патріотичного духу, який додавав наснаги не здаватися, недосипати ночей, організовувати збір медичних препаратів, продуктів харчування, теплого одягу.
 
У чому полягає допомога волонтерів?
 
Робота волонтера - складна, відповідальна і часом небезпечна. Всі пам'ятаємо Олесю Жуковську, якій, під час розстрілу Героїв Небесної сотні на Майдані, снайпер поцілив у шию, а вона була просто волонтером медичної служби. На щастя, дівчина одужала.

Вже минуло більше року і волонтерам вдалося виробити механізми надання допомоги в різних суспільних сферах:

- медична і психологічна допомога;
- забезпечення продуктами харчування, засобами особистої гігієни, необхідним одягом;
- екіпірування військових;
- евакуація з зони АТО;
- звільнення українських військових, пошук зниклих;
- допомога внутрішньо переселеним з Донбасу;
- допомога сім'ям загиблих в зоні АТО;
- вивезення тварин із зони АТО волонтерами-зоозахисниками.

Цей перелік показує, що волонтерам вдалося зробите те, що повинна була зробити держава. Вони з колін підняли Україну, яка стояла перед ворогом в одній вишиванці, проте з бойовим духом.
 
А наскільки важливою є допомога українців-волонтерів, які живуть закордоном. Більшість з них - це трудові емігранти, які покинули свою країну у пошуках кращого життя. Держава не дбала про них та й досі не може створити належних умов для їх повернення. Але незважаючи на це, вони активно надсилають різного виду допомогу зі всіх куточків світу.
 
Не зайвим буде згадати і той факт, що існують, так би мовити, нечесні волонтерські групи людей, які спекулюють і наживаються на горі українців. Шахраї застосовують ті самі методи допомоги, що й волонтери: організовують людей зі скриньками для збору грошей на вулицях міст, чи в соцмережах закликають перераховувати  гроші на банківські картки. Але зібрані кошти не спрямовуються за призначенням. Ці люди просто шахраї, які одурюють людей і підривають довіру до справжніх волонтерів.
 
У чому унікальність роботи волонтера?
 
Зараз в Україні сформувалися і успішно діють багато  всеукраїнських та регіональних волонтерських організацій. Восени минулого року було створено Асоціацію народних волонтерів при Міністерстві оборони України, куди ввійшло близько 30 волонтерських організацій. Вони займаються регулярною допомогою військових та цивільних осіб в зоні АТО, а також ветеранам та їх сім'ям. Саме волонтери роблять інформацію більш відкритою для суспільства, щоб разом вирішити безліч проблем, які звалилися на наші плечі і не дають рухатися до перемоги над ворогом.
 
Неоціненною і феноменальною є безкорислива волонтерська допомога, тому що нею займаються всі: і дорослі, і діти. Вони масово організовуються в післяробочий час, збирають кошти, щоб забезпечити наших військових всім необхідним, шиють одяг, готують страви, школярі плетуть маскувальні сітки для армії, роблять обереги та пишуть листи для того, аби ще й словом підтримати наших військових, які перебувають на сході України та у воєнних госпіталях. Волонтери, які відправляються в зону АТО з метою доставити все необхідне солдатам, повернути полонених чи загиблих, ризикують своїм життям. Вони не роблять чогось з намірами, щоб потім отримати орден від президента чи бути почесно нагородженим. Їхні принципи доброти, чесності, відповідальності  та любові до України не дозволяють їм цього. Для них достатньо щирого людського "дякую"! Із впевненістю скажу, що Україна не забуде їхнього безцінного вкладу і він  приведе нас до впевненої перемоги!

Ми цінуємо вас, волонтери! Тому, Громадська організація «Розвиток Громади» започатковує новий проект, що допоможе реалізувати соціальні ініціативи міста. Наша команда розгляне всі запропоновані проекти волонтерів, яким небайдужий розвиток України, та допоможе реалізувати кращі з них. Запрошуємо вас на Майданчик  соціальних ініціатив, щоб разом зробити світ навколо кращим.

Христина Мелекесцева