Львівська мерія опинилася у патовій ситуації через сміття

Напередодні увечері зі ще більшою потужністю розгорілося сміттєзвалище у селі Грибовичі. До гасіння пожежі тепер застосують авіацію. Тим часом на вулиці Пластовій, 10 у місті Львові третій день продовжується блокада. Обурені мешканці рішуче налаштовані стояти доти, доки не будуть впевнені, що  ніякого нового сміттєзвалища тут не буде. Сміття з міста вивозять у невідомих напрямках. Потайки. А безпорадний міський голова просить в  уряду визнати Львів зоною екологічною лиха.

Львів, а особливо львівська мерія, зараз у патовій ситуації. З одного боку - горить недоглянуте гігантське сміттєзвалище у Грибовичах швидко отруюює місто та околиці їдким димом та загрожує проривом дамби з рідкими хімікатам.  З іншого – ніде немає полігону під нове сміттєзвалище, оскільки скрізь в області місцеві мешканці не хочуть утворення «Грибовичів №2» поруч зі своїми домівками.. З третього боку – Львів опинився під ризиком повного засмічення, тому відходи вивозять потайки у невідомих напрямках. Куди саме везуть – львівська міський голова не зізнається: боїться, що люди заблокують дороги і туди.  А з четвертого боку  - так і не вдається зробити площу під звезення сміття у Львові на вулиці Пластовій, 10.  Землю там підготували, розрівняли грейдерами площадку у 100 квадратів - нібито під тимчасовий пункт перевантаження відходів. Однак немає речей більш постійних, ніж тимчасові. Тому жителі мікрорайону, в який входять Кривчиці, Сороки Львівські та Муроване,  вже третій день блокують роботу техніки.

І лише через 10 років, відтоді, як Грибовицьке сміттєзвалище стало екологічною загрозою для Львова, та лише через 10 днів відтоді, як вперше спалахнуло це сміттєзвалище, а під лавиною відходів  загинули люди, мер Андрій Садовий вирішив просити в уряду визнати Львів зоною екологічної катастрофи. Лише тепер! Це підтверджує, що міська влада тягнула до останнього і тепер є геть безпорадною перед сміттєвою проблемою. Хоча чи не міська влада в особі її очільника довгі роки навмисно заплющувала очі на грибовицьку проблему, яка тепер потягла за собою оце все…

Вже зрозуміло, що поспіхом влаштувати смітник на території Львова місцеві мешканці не дозволять. Територію очисних споруд «Львівводоканалу» місцеві мешканці з активістами досі блокують і вимагають у чиновників оголосити чіткий план дій з усунення проблеми зі сміттям. 


-         Ми не дозволимо зробити тут ще один смітник. Досі нам ніхто не показав жодного документу з печатками, лише годують нас словами. Ми стоятимемо доти, поки не добємось чіткого плану дій від влади, - коментує пані Марія, мешканка вулиці Пластової



Вчора відбулась зустріч депутатів і профільних чиновників ЛМР, експертів з наукового середовища та представників львівських громадських організацій. Нарешті мерія погодилася створили робочу групу з подолання наслідків подій на Грибовицькому сміттєзвалищі, яка спільно працюватиме  над чітким планом дій. Коли активісти просили створити таку групу ще на позачерговій сесії ЛМР 31 травня, то  ставили вимогу – категорична відсутність Андрія Садового та його заступників у роботі цієї групи. Проте вчора на збори групи мер все-таки прийшов.

Від громадськості до робочої групи увійшли  шість представників:  : ГО "Вектор права" Роман Верхоляк, "Варта700" Наталія Шелестак, "ВЄР Варто" Роман Салабай, " Народна самооборона" Юрій Мартинюк, "Рабів до раю не пускають" Іван Спринський та "Розвиток Громади" Олег Долінський. Саме ці активісти разом з незалежними експертами зобов’язані виносити процес вирішення сміттєвої проблеми з кулуарів ратуші у публічну площину , щоб попередити паніку та ширення неточної інформації. Перш за все з боку чиновників.


На засіданні обговорювали три основних питання: пошук альтернативної ділянки, рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та будівництво сміттєпереробного заводу.

Сьогодні грибовицьке сміття гаситиме вже авіація. Цієї ночі територія сміттєзвалища розгорілася настільки, що рятувальники загасити вогонь не в змозі.  Посилилася загроза нового обвалу сміття.  Зранку у вогні було близько 700 м2 території сміттєзвалища.  Для гасіння пожежі залучено 5 одиниць спецтехніки, 25 осіб особового складу й постійно підвозять воду. Зі столиці на допомогу прислали два літаки .

Екологи міста Львова б’ють на сполох та в один голос наполягають на тому, що потрібно було провести компетентні перевірки та вжити заходів, а не чекати катастрофи. Також висловлюють свою думку, чим ситуація на Грибовицькому сміттєзвалищі загрожує Львову.
 

-         Я переконаний, що проблему, яка є в нас на сьогодні, потрібно вирішувати на держаному рівні. Як бачимо, місцева влада не дає собі ради. Для Львова це катастрофічні наслідки, адже відходи, які потрапляють в річку Західний Буг попрямують до Європи, а спровокує конфлікт. Львів ризикує знищенням туризму взагалі. Не говорячи вже про забруднене повітря, яким змушені тепер дихати наші діти.  Те, як міський голова намагається вирішити проблему, лише доводить його незнання законів. Проте це не звільняє голову міста від відповідальності, - коментує з еколог Олег Підгірний.


Активісти ГО «Розвиток Громади» постійно спостерігають за проблемою зі сміттям і повідомлятимуть про нові деталі.