Житель села Старичі незаконно збудував паркан і перекрив своїм сусідам прохід до помешкання

В с. Старичі, Яворівського району на Львівщині жінці довелось через суд відвойовувати право ходити дорогою, яка веде до будинку, що їй належить. Більше того, навіть, коли суд постановив, що із дороги має бути забраний паркан, який її перегороджує, відповідачі у цій справі продовжували ігнорувати рішення Феміди. Щоб отримати вільний доступ до свого подвір’я, жінка змушена була звертатися за допомогою до громадської організації «Розвиток громади».

У 2008 році Станіслава Шиндирук отримала право власності на земельну ділянку площею 0,25 га на вул. Шкільній, 42 в с. Старичі Яворівського району Львівської області. До цього земельна ділянка та будинок, який на ній розташований, належали матері Станіслави Шиндирук, тому логічно, що жінка вирішила приватизувати територію. Будинок та ділянка розташовані таким чином, що потрапити до них від центральної вулиці можна лише досить вузькою дорогою вздовж сусідських будинків. Іншого шляху немає, хіба – через чужі городи чи подвір’я. Пані Шиндирук розповідає, що раніше у неї не було жодних проблем із тим, щоб потрапити до свого будинку, однак у травні 2011 року Юрій Хоменко, який викупив сусідній будинок, перекрив заїзд на земельну ділянку пані Шиндорук, встановивши огорожу і забравши собі до подвір’я землю, яка належить до загального користування.

У вересні 2011 року Шиндирук звернулася до суду щодо усунення перешкод в користуванні ділянкою, що їй належить. Юрист, який у судді представляє позивача, Ірина Дякун, пояснила, що у акті права власності на землю, який отримала її клієнт у 2008 році, дорога, яка стала причиною конфлікту між сусідами, визнана землею загального користування. А вже у акті на приватизацію земельної ділянки Юрія Хоменка (виданий у 2010 році) розмежування землі було зовсім іншим. На підставі цього документа Хоменко приєднав землі загального користування до своєї ділянки і встановив паркан.

«Станіслава Шиндирук виграла кілька судів різних інстанцій. 3 грудня 2012 року Апеляційний суд Львівської області визнав недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий Юрію Хоменку у 2011 році, як незаконний. Суд постановив знести огорожу, яка перешкоджає Шиндирук користуватися її земельною ділянкою. Пан Хоменко 3 грудня 2013 року підписав акт державного виконання і самовільно демонтував паркан. Але через півроку він огорожу знову відновив, тобто умисно не виконує рішення суду», – пояснила Ірина Дякун.

Сьогодні представники ГО «Розвиток громади» приїхали до маєтку Юрія та Людмили Хоменко із вимогою відновити порушені права Станіслави Шиндорук та відкрити доступ до її земельної ділянки. Вони попросили у порушників забрати паркан, проте на їхні вимоги ніхто не відреагував. Згодом з’ясувалося, що Хоменки вранці поїхали з дому, тому активісти самі забрали огорожу та ворота брами, яка обмежувала доступ до ділянки Станіслави Шиндорук.

Голова ГО «Розвиток Громади» Андрій Болюбаш пояснив, що жодного порушення із боку активістів немає, навпаки – вони допомогли жінці реалізувати її права. Оскільки паркан та ворота були встановлені на землі, яка належить громаді, а не приватній особі, їх просто демонтували. Після того, як дорогу відкрили для проїзду, вдома з’явилася Людмила Хоменко. Жінка заявила, що саме вона є власницею будинку та землі, на якій встановили незаконну огорожу, а активісти завдали їй матеріальної шкоди. Хоменко сказала, що звернулася у міліцію і проситиме, аби було відкрите кримінальне провадження. «Шиндирук виграла суд, де стороною є мій чоловік. Однак я є власницею будинку і відстоюю свої права. Я буду звертатися до суду, щоб відстояти свої права», – сказала Людмила Хоменко. Вона додала, що переоформила право власності на будинок із свого чоловіка (який, до слова, працює державним службовцем) на себе торік, коли почав набирати обертів конфлікт навколо паркану. «Є всі документи, які засвідчують, що я є власницею землі і маю законне право встановлювати тут будь-які споруди», – сказала Людмила Хоменко, однак на прохання надати ці документи порадила звертатися у сільраду та прокуратуру. Багато питань у цій ситуації виникло до сільської ради, однак там відмовились будь-що коментувати.

Землевпорядник, яку покликали на місце, де незаконно встановлений паркан, втекла з місця події відразу після того, як її попросили розповісти, як виникла така ситуація. У сільраді обіцяли знайти члена земельної комісії, який зможе щось пояснити, однак за кілька годин, які активісти і журналісти провели у Старичах так нікого і не знайшли. Судячи з того, як впевнено пані Хоменко заявляє про те, що вона є власницею земельної ділянки і, що вона не хоче, аби попри її будинок проходила дорога, огорожа на цьому місці може з’явитися знову.