Перевізників у Львові визначатимуть у ручному режимі

Конкурсний комітет з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування затверджено з порушеннями. У складі комітету увійшли ГО, які можуть лобіювати інтереси мерії.

У ЛМР повідомили про те, що створено конкурсний комітет з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування. До нового складу комітету, крім інших, увійшли представники таких ГО як «Укравтотранс-Львів», «Центр безпеки міста», «Львів - безпечне місто».

Цікаво те, що «Укравтотранс-Львів» - громадська організація, якою керує Іван Велійка і водночас є директором ТОВ «Міра і К», яке здійснює пасажироперевезення у Львові.

ГО «Центр безпеки міста» та ГО «Львів - безпечне місто» створені «Самопоміччю», і відповідно очевидно лобіюватимуть інтереси  АТП – 1 комунального підприємства ЛМР чи інші інтереси мера.

Сьогодні  на запитання представників  ГО «Розвиток Громади» начальник управління транспорту і зв’язку Віктор Щир відповів, що підписуючи наказ  не закцентував увагу  на складі конкурсного комітету і забув про свою обіцянку включити до складу комітету представника від вільних профспілок перевізників.

При створенні комітету міські чиновники керувалися постановою КМУ №1081 від 3.12.2008, яка не містить критеріїв відбору кандидатів від громадськості. Формуючи конкурсний комітет Віктор Щир самовільно, від себе, додав «хронологічний принцип», тобто до складу комітету потрапили ті ГО які найпершими подали документи, хоча в оголошенні про набір ГО у комітет згадки про такий принцип не має, йдеться лише про те, що до 7 жовтня 2016 року потрібно подати заявку.

На вимогу активістів переглянути склад  комітету та скасувати наказ начальник управління транспорту і зв’язку порадив звертатись до правоохоронних органів.

«Конкурсний комітет, який сформований наказом управління транспорту є незаконним у тій частині, що не було вмотивованої відмови таким громадським організаціям, як «Розвиток Громади» та профспілка перевізників міста Львова. Так, зі слів Віктора Щира, ці організації подали документи пізніше, ніж низка інших організацій, які взагалі не ведуть діяльності, пов’язаної із транспортом. У складі цієї конкурсної комісії є такі члени, які мають безпосереднє відношення до певних перевізників. Тут очевидно буде корупційна складова та заангажовані схеми, які приведуть до того, що на ринок перевезень м. Львова вийдуть лише ті люди, які безпосередньо за корупційними домовленостями надаватимуть львів’янам неякісні послуги», - каже юрист ГО «Розвиток Громади» Роман Височанський.

Задля встановлення справедливості та з метою недопущення монополізації ринку пасажирських перевезень у Львові, активісти звертатимуться до правоохоронних органів.