«Чорна» каса міських маршруток

Міські маршрутки роками зароблять на нас гроші. І ми настільки до цього звикли, що перестали звертати увагу.
 
Заходячи в маршрутку, часто ми просто щасливі з того, що взагалі в неї потрапили, бо це вже третя переповнена, а доїхати якось треба. Ніхто вже не думає про якість перевезення чи про наявність квитка. Квиток? Який квиток? В міській маршрутці? Ні, не чули. Люди настільки зайняті пильнуванням особистих речей і полюванням на вільне місце, що навіть не помічають як на них зароблять гроші.
 
А схема дуже проста. Приведемо приклад на одному з маршрутів, яким щодня їздять тисячі львів’ян. №20 -  дуже популярна серед мешканців, бо її маршрут пролягає через центр міста. Побачивши довгоочікуваного жовтого залізного коня, майбутній пасажир чимдуж намагається зайти одним із перших і виконати свій пасажирський обов’язок в розмірі 4 гривень, які завбачливо приготував ще на зупинці. Ніхто і не чує в салоні про квиток, який би мав бути в кожного пасажира. На питання, чому Ви не видаєте кожному квиточок, водій відповідає безтурботно: 

Бо ніхто не бере. 

Можливо, варто було б для початку його запропонувати. Ну, але водій не вважає це за пробне. До чого ж я веду…  Так протягом дня цією маршруткою проїжджають тисячі людей. Візьмемо, до прикладку, число 1000. Одна тисяча пасажирів за день. Кожен витяг із гаманця 4 гривні. Отже, виходить, що у водія в кінці зміни є 4 тисячі гривень. Що з цими грішми відбувається далі? Якщо водій не віддав квитки, які на початку його робочого дня йому видали у касі підприємства, а залишок яких він повинен здати у кінці. Тоді як водій здає касу і, який податок платить АТП-1? З повною кишенею незайманих квитків і іншою, не менш заповненою грішми, водій визначає сам скільки ж він готовий віддати у касу, а яка частина піде в його кишеню і підприємства.  Одним рухом руки він отримує потрібну  кількість реалізованих квитків, яка вигідна АТП, на яке він працює.
 
Висновок: якщо водій не реалізовує квитки протягом дня, то жодного облікування пасажирів немає, а отже, і прозорого обліку коштів. В цій ситуації виграє АТП-1 та водій, а у програші залишаються як завжди мешканці міста. Чому? Тому, що із наших зарплат податки стягують, а чорній касі водія ми великодушно дозволили залишитись поза ДФС. ГО «Розвиток Громади» вже подала звернення у ДФС щодо перевірки АТП-1.
 
Ось як ведеться детальний облік пасажирів і визначається розмір податку. Вітаємо! Поки ви на одній нозі у незручній позі і нечистими думками добираєтесь додому, на вас в той час хтось знову заробив.