Рік боротьби за доступність Львова

Ви часто бачите в місті людей на візку? Такі особливі люди нечасто вибираються на прогулянку Львовом, адже місто практично не пристосоване для них, воно недоступне для них. Останнім часом ця тема набула резонансу.  Надаємо, що це почалося з ініціативи ГО «Розвиток громади.  

 
Щодня для львів’ян з обмеженими можливостями простий похід в магазин перетворюється на смугу перешкод. Щоб дістатися на роботу чи в аптеку, кінотеатр чи кафе, потрібно налаштуватися на нелегку поїздку.

   

ГО «Розвиток Громади» вже давно співпрацює з маломобільними людьми,  зокрема в проектах «Такі різні – такі рівні», «Жіночність без границь» та   «Допомога неповносправним». Ці проекти діють з 2015 року.
 В рамках проекту «Такі різні – такі рівні» маломобільні люди малювали  картини, які потім продавали, щоб на виручені гроші встановити у місті  пандуси. 

Проект «Жіночність без границь» створений для того, щоб донести до людей, що ми — красиві завжди. Жінка залишається жінкою незважаючи на труднощі долі. Суспільство повинне більш толерантно і доброзичливо ставитися до таких людей, намагатися завжди допомогти, адже вони не із власної волі мають трохи більше запитів до життя...
У проекті «Допомога неповносправним» активісти влаштовують для особливих людей веселе дозвілля, спортивні змагання, походи в театр, на футбол та бокс.

Вкінці минулого року учасники «Розвитку Громади», аби привернути увагу громадськості до проблеми маломобільних людей, провели яскраву акцію «Відчуй свою відповідальність»під час якої депутати Львівської міськради намагалися у інвалідних візках подолати стандартний маршрут центром міста.  Акцію широко висвітлили місцеві й всеукраїнські ЗМІ, вона набула чималого резонансу. Суспільству вдалося нагадати: поруч з нами живуть маломобільні люди, і вони заслуговують на рівні права й доступ до будь-якого закладу. 

Згодом учасники ГО «Розвиток Громади» дійшли висновку: роботи в проектах та акціях – недостатньо, варто комплексно підійти до проблеми доступності міста. І взимку цього року активісти почали проводити моніторинг усіх держустанов Львова, аби виявити, які із них обладнані пандусами, кнопками виклику працівника, велопаркінгом та ін.
 

Райадміністрації, ЛКП, відділи соцзахисту, відділення банків – усі установи знимкували й ставили у списку замітки щодо рівня доступності. Далі на сторінці громадської організації активісти провели голосування щодо визначення трьох найбільш проблемних об’єктів для встановлення пандуса. Першими в черзі, на думку громади,  виявилися дві дитячі поліклініки на      вул. Хімічній, 7 та на вул. Парковій, 1, а також театр         ім. Марії Заньковецької  на вул. Лесі Українки, 1.
Ці три держбудівлі громадські активісти облаштують конструкціями доступності самотужки за кошти, які було зібрано у рамках проекту «Такі різні – такі рівні». 

Результати моніторингу активісти представили на колегії Обласної Ради та  Апаратній нараді в ЛМР. Мер Андрій Садовий  доручив  чиновникам опрацювати наданий  перелік  і облаштовувати усі публічні заклади пандусами. Також ЛМР зробила тренінг для журналістів, на якому пояснили, як правильно писати про таких особливих людей, які слова вживати, а які краще не використовувати.
Однак інші будівлі ще потребували облаштування.  Отож у організації  «Розвиток Громади» вирішили заручитися підтримкою інших експертів, громадських активістів, депутатів, чиновників та людей з інвалідністю, які допомогли б зрушити проблему доступності із мертвої точки.

Ініціативу ГО «Розвиток Громади» підтримали Народний Контроль, Блок Петра Порошенка, Самопоміч і Укроп і теж почали роботу над покращенням умов для маломобільних людей. Депутат ЛМР Уляна Пак звернулась у вигляді депутатського запиту до мера Львова з проханням зобов’язати відповідні структурні підрозділи ЛМР організувати спільно з патрульною службою міста перевірку власників автомобілів, які паркуються на місцях для інвалідів та вжити заходів. «Об’єднання Самопоміч» запустила проект «Львів доступний для кожного з нас».  Ініціатором  є депутат Львівської міської ради фракції Оксана Рубай. В рамках проекту експерти промоніторять  заклади, які надають послуги, зокрема, аптеки, перукарні, а також заклади дозвілля:  спортклуби, театри, кав’ярні.  Ті, які пройдуть перевірку на доступність, відзначатимуть спеціальною наліпкою.

У березні цього року провели спільний Круглий стіл «Доступність для маломобільних людей: проблеми та методи вирішення», де взяли участь люди, експерти, депутати ЛМР від фракцій «Самопоміч», «УКРОП», «Народний контроль», «Українська галицька партія», чиновники ЛМР , представник Уповноваженого Верховної ради з прав людини та представники ОБСЄ.
Усі присутні виголосили готовність до співпраці, а результати цих обговорень громадські активісти представили на засіданні Комітету з доступності в ЛМР.
          
 
Нещодавно в ГО «Розвиток Громади» надійшла відповідь з Департаменту гуманітарної політики міста Львова, де йшлося про можливість і згоду включити учасницю організації  Ірину Дичко до складу Комітету з доступності. Проте останнє слово в цьому питанні ще залишається за мером Андрієм Садовим.

ГО «Розвиток Громади» вже має напрацювання у вирішенні проблеми доступності Львова. Громадська організація вже встановила три пандуси для маломобілних людей - у театрі Марії Заньковецької, в школі №72 та в будинку одного з віз очників. Активісти надалі  продовжують свою роботу в цьому напрямку.